Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a Ait 22 Adet Tankı İmha Etti

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a Ait 22 Adet Tankı İmha Etti
Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a Ait 22 Adet Tankı İmha Etti

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 22 adet tank ve diğer zırhlı araçların imha edildiğini açıkladı.


Ermenistan Ordusu 27 Eylül 2020 günü saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan Ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı saldırısı sonucu Ermenistan Ordusu ağır kayıplar verdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Azerbaycan Ordusu’nun komuta personeli, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin savaş faaliyetlerini bastırmak ve sivil halkın güvenliğini sağlamak için birliklerimizin tüm cepheye karşı saldırı operasyonu başlatmaya karar verdi.

Roket ve Topçu Birlikleri, insanlı ve insansız hava araçları (İHA) birliklerinin desteğiyle askeri personel ve tank birimleri, Ermenistan’ın çok sayıda insan gücü (askeri personel), askeri tesis ve askeri teçhizatını etkisiz hale getirdi. İleri hatta ve düşmanın savunmasının derinliklerinde bulunan silahlı kuvvetler personelleri onları yok etti.

Alınan bilgiye göre Ermeni birliklerinden 22 tank ve diğer zırhlı araçları, 15 adet hava savunma füze sistemi “OSA”, 18 adet insansız hava aracı (İHA), 8 adet topçu teçhizatı imha edildi. Düşmanın insan gücündeki kayıplar ise 550’den fazla kişinin öldürülmesi ve yaralanması oldu. Ermeni ordusunun 3 mühimmat deposu değişik yönlerde imha edildi. Taliş köyü istikametindeki çatışmada, düşman hava saldırı taburu komutanı Yarbay Lernik Vardanyan öldürüldü ve komuta ettiği askeri birliğin personeli ağır kayıplar verdi. Birliklerimizin karşı saldırı operasyonu devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Her zaman olduğu gibi Ermeni tarafı bu kez ordusundaki gerçek kayıpları kamuoyundan gizlenildiği aktarıldı. Savunma bakanlığından yapılan açıklamada, ”Düşman ordusunda çok sayıda yaralı olması nedeniyle askeri hastanelerde ve sivil hastanelerde yatak sıkıntısı ve kan eksikliği var.

Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilileri tarafından Azerbaycan ordusunda yaşanan kayıpların sayısına ilişkin yayılan bilgiler asılsız ve gerçeğe uymuyor. Bu, Ermeni nüfusunun endişesini ve Azerbaycan Ordusunun başarıları önünde Ermeni ordusunda hüküm süren kargaşayı azaltmayı amaçlamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: DefenceTurksohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar