Güney Kurtalan Ekspresi’nin İsmi Mezopotamya Ekspresi Olsun

Güney Kurtalan Ekspresi’nin İsmi Mezopotamya Ekspresi Olsun
Güney Kurtalan Ekspresi’nin İsmi Mezopotamya Ekspresi Olsun

Diyarbakır’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan bir rapor sunuldu. Raporda, Ankara-Kurtalan-Ankara arasında sefer yapan Güney Kurtalan Ekspresi’nin, “Mezopotamya Ekspresi” olarak isimlendirilmesi, tren yolculuğunun turizm amaçlı geliştirilmesi, Diyarbakır ve bölge illerini içeren tur organizasyonlarının planlanması için TCDD ile işbirliği sağlanması istendi. Raporda, Mazıdağı gübre ve fosfat fabrikasında günlük üretilecek toplam 750 bin ton DAP ve NP gübrelerinin kent içine girmeden yeni yapılan Mardin-Şanlıurfa-Elazığ çevre yoluna paralel bir iltisak hattı ile ana hatta bağlanması gerektiği vurgulandı.


Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mehmet Kaya, dün kentte gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na kent ve bölgenin ulaşım ve alt yapı ile ilgili sorunları ve talepleri içeren 10 sayfalık bir rapor sundu. Şanlıurfa-Habur ile Habur-Diyarbakır-Rize otoban projelerinin, Sivas-Diyarbakır ile Gaziantep –Habur demiryolu projelerinin Mazıdağı Mardin bağlantısı ile birlikte 2023 öncesinde yatırım programına alınması istenilen raporda, “Diyarbakır Güneybatı çevre yolunun kamulaştırma ve yapım işlerinin bir an önce tamamlanması, TCDD’nin bir bölge müdürlüğünü Diyarbakır’da kurulmasını talep etmekteyiz” denildi.

Diyarbakır Havalimanı bünyesinde geçici gümrük alanının oluşturulması için yer tahsisinin yapılması, Diyarbakır Havalimanı’ndan Erbil, Kıbrıs, Almanya başta olmak üzere Bağdat ve Basra illerinin de ilave edilerek uluslararası uçuş kararlarının alınması da istenilen raporda, “2009 yılında yapımına başlanan ve henüz tamamlanmayan Diyarbakır-Bingöl karayolunun 2023’ten önce bölünmüş yol olarak tamamlanması talep etmekteyiz” denildi. Raporda, demiryolu ile ilgili yatırımlar ve talepler ise şöyle sıralandı;

“GÜNLÜK ÜRETİLEN 750 BİN TON GÜBRE ŞEHİR İÇİNDEN TAŞINMASIN”

“TCDD’nin Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri ile Diyarbakır arasında yapımına devam eden ve toplum uzunluğu 53,8 kilometre olan ‘Diyarbakır-Mazıdağı (Mardin) Demir Yolu iltisak hattı yapım işi’ tamamlandığında, Diyarbakır üzerindeki yük treni sayısının artacağı beklenmektedir. Günlük 200 bin DAP, 550 bin ton da NP olmak üzere 750 bin ton gübre üretecek olan Mazıdağı Gübre ve Fosfat fabrikası yük trenlerinin kent içine girmeden yeni yapılan Mardin-Şanlıurfa-Elazığ çevre yoluna paralel bir iltisak hattı ile ana hatta bağlanması gerekmektedir.”

Kaynak: Güneydoğugüncelsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar