İlk Yerli Suv, Anadol Böcek Teknik Özellikler ve Tarihçesi

İlk Yerli Suv Anadol Böcek Teknik Özellikler ve Tarihçesi
İlk Yerli Suv Anadol Böcek Teknik Özellikler ve Tarihçesi

Anadol Böcek, Anadol tarafından 1975-1977 yılları arasında üretilen bir buggy modelidir. Araç, başlangıçta Türk Silahlı Kuvvetleri’nin isteği doğrultusunda geliştirilmiş olup Volkswagen Buggy modeli ile benzerlikler taşımasına karşın, konsept ve karakteristik olarak farklı bir tasarıma sahiptir.


Anadol Böcek A6, Otosan’ın Ar-Ge bölümünün başkanı olan Jan Nahum tarafından, Silahlı Kuvvetlerin talebi doğrultusunda üretilen ve daha sonra sahil kesimlerinde satılabileceği düşünüldüğü için iç pazara sunulan, fakat üretildiği dönemdeki petrol krizinden dolayı fazla ilgi görmediği için üretimden kaldırılmış, tam bir yazlık aracıdır.

1975 yılında üretilen Anadol Böcek A6‘da, A1-A2 Anadol modellerinde kullanılan 1.298 cc. hacminde 63 Hp. gücündeki Kent motoru ve 4 ileri manuel şanzıman kullanıldı. Standart Anadol modelinin kısaltılmış şasisi üzerine, diğer Anadol’lar gibi fiberglass malzemeden üretilmişti. Fiber üzerine kaplama deri koltukları, beş ayrı açıyı gösteren teleskopik dikiz aynası ve ön camında bulunan ” Sadece tecrübeli sürücüler kullanmalıdır.” yazan uyarı etiketi ile yenilikçi olduğu kadar, eğlenceli bir otomobil olan Anadol Böcek A6, aynen Anadol STC-16 gibi kötü bir döneme rast gelmiştir.

Böcek, toplam olarak 203 adet üretilmiştir.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar