Tunç Soyer, Atatürk’ün Beyaz Vagonu İçin Harekete Geçti

Tunç Soyer, Atatürk'ün Beyaz Vagonu İçin Harekete Geçti
Tunç Soyer, Atatürk'ün Beyaz Vagonu İçin Harekete Geçti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Alsancak Garı önünden kaldırılan Beyaz Vagon için harekete geçti. Başkan Soyer, Beyaz Vagon için Kültürpark teklifi yaptı.


Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926’dan 1937’ye kadar yurt içi gezilerinde kullandığı ve İzmir Alsancak Garı önündeki açık alanda ziyaret edilen “Beyaz vagon”, hava koşullarından etkilenmemesi ve daha sağlıklı ziyaret ortamı yaratılması amacıyla kapalı perona taşınmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tartışma konusu olan vagonla ilgili harekete geçti. Başkan Soyer, “İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü’nden “resmi” talepte bulundum. Atatürk’ün beyaz vagonunu bize verin dedim. Bakımını, korumasını Büyükşehir üstlenecek. Tarihi misyonuna en uygun mekan olarak Kültürpark’ı seçtim. Hem gezmek, ziyaret etmek açısından en elverişli yer… Üstelik, vagonun çevresinde daimi koruma olacak. Bugün 10 gün oldu, yazıyı göndereli. Hiç ses yok. Ama umutluyum, beyaz vagonun sergilenmesi söz konusu olduğunda en doğru yer Kültürpark’tır. Bu konuda ısrarcıyız” ifadelerini kullandı.(Gözlem)sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar