Aydın Denizli Otoyolu Seyahat Süresini 1 Saat 15 Dakikaya Düşürecek

aydin denizli otoyolu seyahat suresini daat dakikaya dusurecek
aydin denizli otoyolu seyahat suresini daat dakikaya dusurecek

Aydın-Denizli Otoyolunun temeli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun katıldığı törende, gerçekleştirildi.


Törende konuşan Bakan  Karaismailoğlu; kara, hava, deniz ve demiryollarında reform niteliği taşıyan projelerle ülkemizin her bir noktasını birbirine yaklaştırırken, Avrasya bölgesini önemli ticaret ve seyahat rotalarına bağladıklarını söyledi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün de hizmete sunulmasıyla Marmara Bölgesi’nde dairesel bir karayolu ağı oluşumunu sağlayacaklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Avrupa ile Ege bölgemizi doğrudan bağlayacak yeni köprümüzden geçen bir araç, Avrupa’nın herhangi bir şehrinden kalkıp kesintisiz otoyollarımızla Denizli’nin merkezine kadar konforlu bir ulaşım sağlayacak” dedi.

Aydın-Denizli Otoyolu projesinin 140 kilometresi 2×3 şeritli ana yol, 23 kilometresi 2×2 şeritli bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 km uzunluğunda olacağı bilgisini veren Bakanımız, otoyol bünyesinde 19 adet farklı seviyeli köprülü kavşak, 19 adet viyadük, 5 adet otoyol hizmet tesisinin yer alacağını ifade etti.

Bakan, Aydın-Denizli Otoyolu’nun tamamlanmasıyla güzergahtaki seyahat süresi 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşeceğini, böylece zamandan 472 milyon lira, akaryakıttan 142 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 614 milyon lira tasarruf edileceği bilgisini de paylaştı.

Karayolları için 563,4 milyar lira harcadıklarını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “6.100 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 27.700 kilometrenin üzerine çıkardık. Şehirlerimizin neredeyse tamamını bölünmüş yollarla birbirine bağladık öncesi 50 kilometre olan tünel uzunluğunu 600 kilometreye çıkardık. 311 kilometre olan toplam köprü ve viyadük uzunluğunu ise 680 kilometre yükselttik. Başlatmış olduğumuz otoyol seferberliği çerçevesinde 2003 yılında 1.714 kilometre olan otoyol ağımız ise son 18 yılda yapılan 1.611 kilometre ile birlikte 3.325 kilometreye ulaştı.” diye konuştu.

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da proje detaylarına yer vererek; “Ülkemizin en önemli turizm ve tarım merkezlerinden Aydın ile Denizli illerimiz arasında bugün yapım çalışmasını başlattığımız otoyol, mevcut devlet yolumuzu güneyden takip ederek Kumkısık Kavşağı’na; buradan da kuzeye doğru açılarak mevcut devlet yolumuzu ve Denizli ilimizi kuzeyden kuşatarak Denizli Dinar yolunda Kocabaş mevkiinde mevcut yolumuza bağlanacak” dedi.

Denizli ve Aydın üzerinden sanayi ve tarım ürünlerinin, bölgenin önemli ihracat merkezi konumundaki İzmir Limanı’na daha kısa sürede nakladileceğini belirten Genel Müdür, “Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası gibi önemli turizm merkezlerine ulaşım kolaylaşacak.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ulaştırma ve Altyapı BakanıAdil Karaismailoğlu, Genel MüdürAbdulkadir Uraloğlu ve protokol üyeleri butonlara basarak otoyol yapım çalışmalarını başlattı.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar