Fren Balatası Nedir? Fren Balata Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

fren balatasi nedir fren balata bakimi ne zaman yapilmali
fren balatasi nedir fren balata bakimi ne zaman yapilmali

Araçların fren sisteminin bileşenlerinden birisi olan fren balatası yavaşlama ve durma işlemini gerçekleştiren, sürtünmeyi başlatan parçadır.


Fren balataları (sürtünme balatası olarak da bilinir) fren sistemi içinde çok önemli bir role sahiptir. Sürtünme balatalarının değişen çalışma koşullarında optimum frenleme sonuçları elde etmesi için, çok farklı bileşenlerden (kompozit malzeme) oluşan karmaşık bir malzeme yapısına sahiptir. Bu materyal hiçbir koşulda başarısız olmamalıdır.

Fren balatasının görevi

Araç frenlerinin görevi, aracı güvenli ve rahat bir şekilde yavaşlatmak, gerektiğinde durma noktasına getirmektir. Bu, fren arasındaki sürtünme nedeniyle kinetik enerjiyi dönüştürmek yoluyla yapılır.

Araç frenlerinin görevi, aracı güvenli ve rahat bir şekilde yavaşlatmak, gerektiğinde durma noktasına getirmektir. Bu, fren balataları ve fren diskleri veya kampanaları arasındaki sürtünme nedeniyle kinetik enerjiyi termal enerjiye dönüştürmek yoluyla yapılır. Bu şekilde, aracın hızı, sürücünün istediği şekilde azaltılır.

Fren balatasının ömrü ne kadardır?

Fren batasının ömrünü birçok değişen belirler.

  • Fren balatasının markası
  • Fren balatasının yapısı, sertliği ya da yumuşaklığı
  • Aracı kullanım şekliniz ne sıklıkta fren yaptığınız.
  • Yukarıda saydığım değişkenler fren balatasının ömrünü belirler. Fakat bir ortalama vermek gerekirse 20.000 km – 40.000 km arasıdır.

Fren Balata Bakımı

Fren balata bakımı ne zaman yapılmalı sorusu sık olarak duyulan bir konudur. Genel bir zaman dilimi istiyorsanız bilinen 6 ay ile 1 yıl arası normal bir zamanlama olarak görülmektedir. Fakat bilinmelidir ki fren balata değişimi sadece belirli bir zaman aralığında yapılması gereken bir rutin olarak görülmemelidir. Bunun sebebi farklı araçlar için farklı özelliklerin mevcut olması, aracın kullanılan yerlerin değişiklik göstermesi ve sürücüye bağlı olan kullanım şekli gibi birçok etken değişiklik göstereceğinden dolayı fren baltalarını etkileyen bu koşullar göz önüne alınarak bakım yapılmalıdır. Uzmanların genel önerisi fren baltalarının oldukça sık olan zaman aralıklarında ve dikkat edilmesi gereken kontroller uygulanarak yapılmasıdır. Burada işi bilenler kişi yani uzmanlar tarafından oto bakım gibi yerlere fren baltalarını göstererek kontrolünün gerçekleştirilmesi, önemli ve geri dönülemeyen bir arıza veya olay yaşanmadan önce olabilecek arızaların tespit edilmesi ile gerçekleşebilecek aksiliklerin önüne geçilmesidir.

Fren baltaları kontrol bakım gibi işlemlerini araç sahipleri kendileri de ellerindeki imkanlarla gerçekleştirebiliyor fakat araç sahibi bu kontrolleri kendi yaparken fren baltalarındaki herhangi bir arızaya önem vermeyerek veya gözden kaçırarak büyük bir riske girebilir. Uzmanların önerisi bu kontrollerin bilir kişiye götürülerek uzman bireyler tarafından tam olarak kontrollerin yapılmasının sağlanmasıdır.

Bugüne baktığımızda teknolojinin ilerlemesiyle yeni üretilen araçlarda çoğunlukla fren balata mekanizması için bir ikaz ışığı mevcuttur. Eğer aracınızda bu ikaz ışığı mevcut değilse rutin olarak fren balata bakımı yaptırmalı ve kontrol ettirmelisiniz. Genel arıza sebeplerine bakıldığında fren disklerinde çizilmeler meydana gelebilir. Bu durumda aracın balata masrafı oluşacaktır ve aynı zamanda fren disklerinde de bozulma oluştuğu için bu masraf artış gösterecektir. Aracınızın fren diski kırılabilir ya da lastikte herhangi bir soruna sebebiyet verebilir. Araçla hız yapılması durumda frenleme yapılırsa fren diski kırılarak birçok kazayı meydana getirebilir. Aracın frenlemede durma mesafesi fazla olacaktır ve bu durum da kazaya sebebiyet verebilmektedir.

Uzun mesafelere gideceğinizde özellikle fren balata durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü herhangi ters bir durum yazımızda da anlattığımız gibi fren sisteminde oluşan herhangi bir arıza öncelikle araç içinde bulunan siz ve yanınızdaki bireyleri daha sonra ise etrafınızda bulunan araçlar için önem taşımaktadır.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar