SATCOM Entegre Edilen Bayraktar TB2S SİHA Uçuş Gerçekleştirdi

satcom entegre edilen bayraktar tbs siha ucus gerceklestirdi
satcom entegre edilen bayraktar tbs siha ucus gerceklestirdi

Baykar Savunma tarafından Bayraktar TB2 platformu üzerinden geliştirilen Bayraktar TB2S SİHA uçuşunu gerçekleştirdi


Baykar Savunma tarafından sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan paylaşımda Bayraktar TB2S SİHA’nın uçuş görüntülerine yer verildi. Baykar Savunma tarafından Bayraktar TB2S sistemi ile ilgili olarak ilk paylaşım Azerbaycan’ın zaferini kutlamak üzere iki adet görselle gerçekleştirilmişti. Görsellerde tasarımında değişiklik olan bir TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) göze çarptı.

Tasarımında değişiklik olduğu fark edilen TB2S’nin gövdesinde İHA’larda uydu bağlantısı için kullanılan SATCOM anteninin yerleşimine çok benzer bir yapı bulunuyor. Defence Turk’ün yukarıda anılan ilk paylaşım yapıldıktan sonra elde etmiş olduğu bilgiye göre ise, yeni aracın isimlendirmesi TB2S’dir. Bayraktar TB2S ile ilgili olarak yapılan paylaşımda ise, “Test ve eğitim için havalanan #BayraktarTB2/S SİHA ile kol uçuşunda…” ifadelerine yer verildi.

Bayraktar TB2S SİHA

Baykar Savunma mühendisleri tarafından Bayraktar TB2 SİHA platformu üzerinden geliştirilen Bayraktar TB2S SİHA’ya SATCOM anten entegrasyonu yapıldı. SATCOM üzerinden yapılan bağlantı sayesinde S/İHA’lar görüş hattı (LOS) bağlantının getirdiği menzil kısıtından kurtularak teorik olarak bağlanılan uydunun kapsama alanı kadar geniş bir alanda yer kontrol istasyonu ile iletişim kurabiliyor ve daha geniş bir alanda, daha yüksek menzilde görev yapabiliyor.

Yakın bir zamanda SİHA’lar kullanılan elektro optik kamera konusundaki ambargolar ile gündeme gelmiş, kısa bir sürede ASELSAN CATS’in entegre ettiği sistemler test edilmişti.

TB2S SİHA’nın henüz resmi lansmanı yapılmadığı için hangi SATCOM’un kullanıldığı bilinmiyor. Ancak yerli olarak CTech firmasının ürettiği SATCOM sistemi bulunuyor. Bu nedenle ambargo tehlikesi olmadığı değerlendirilebilir.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar