Diyarbakır Ergani Yolu Üzerindeki Devegeçidi Köprüsü Hizmete Açıldı

diyarbakir ergani yolu uzerindeki devegecidi koprusu hizmete acildi
diyarbakir ergani yolu uzerindeki devegecidi koprusu hizmete acildi

Devegeçidi Köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımıyla 9 Ocak Cumartesi günü Diyarbakır’da hizmete sunuldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile bürokrat ve yüklenici firma temsilcilerinin yer aldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır Devegeçidi Köprüsü ve bağlantı yollarının şehirlerimize bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.


Önemli ulaşım yatırımı ile her alanda kritik projeleri neticelendirdiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu projeler ile Türkiye’nin kalkınma altyapısını sürekli geliştiriyor, ülkemizi hedeflerine ulaştıracak zemini inşa ediyoruz.” dedi.

Köprü ve bağlantı yolları sayesinde Diyarbakır ve Elazığ başta olmak üzere bölgedeki tüm şehirler arasındaki ulaşımın daha kolay, konforlu ve hızlı hale geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle Eğil Kavşağı’ndaki trafiği kesintisiz ve güvenli hale getiren projeyle vakitten ve akaryakıttan da önemli tasarruf sağlanacaktır.” diye konuştu.

Projenin bütünsel kalkınma açısından bölgede büyük kazanıma dönüşecek bir adım olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise “Diyarbakır’ın bölünmüş karayolu uzunluğunu 10 kat artırarak 44 kilometreden 448 kilometreye çıkardık. İl genelinde devam eden 10 adet karayolu projesi ile 214 kilometrenin üzerinde yol daha yapmış olacağız.” şeklinde konuştu.

“Ülkemizin doğusu ile batısı, kenti ile köyü arasında gelişmişlik açısından farkları ortadan kaldıracak projeleri bir bir tamamlayarak hayata geçiriyoruz” diyen Bakan Karaismailoğlu, insan, yük ve veri ulaştırmada gelinen aşamanın sınai, tarımsal, turistik ve kültürel gelişimi destekleyerek, gelecek nesilleri daha parlak bir geleceğe taşıyacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile diğer protokol üyeleri açılış kurdelesini keserek köprüyü hizmete açtı.

Diyarbakır Devegeçidi Köprüsü ve bağlantı Yolları Projesi; Diyarbakır’ı Elazığ’a bağlayan Diyarbakır-Ergani Yolu üzerinde yer alan Devegeçidi Vadisi’nin yüksek standartlı geçilmesi çalışmaları kapsamında inşa edildi. Bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardındaki 1.142 m’lik (2×571 m) köprünün uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 3 bin m’ye ulaşıyor.

Mevcut köprüler korunarak inşa edilen proje ile Devegeçidi Vadisi köprülü kavşak sistemiyle geçilerek, kavşak kolları aracılığıyla Eğil il yolu bağlantısı kavşağı güvenli bir şekilde tesis edildi.

Diyarbakır’ın kuzeye açılan kapısı olan Ergani-Elazığ Yolu’nda güvenli ve konforlu ulaşımı sağlamayı amaçlayan proje ile; vadideki yüksek eğimler iyileştirilerek, yolun geometrik standardı artırıldı.

Projenin ana iş kalemleri kapsamında; 2 milyon m³’e yakın toprak işi, 35 bin m³ beton, 6 bin ton betonarme demiri, 793 ton öngerme çeliği, 85 bin ton Plentmiks Temel ve Alttemel, 55 bin ton Bitümlü Sıcak Karışım imalatı yapıldı.​


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar