Hamsi Av Yasağı Uzayabilir

bakan acikladi hamsi av yasagi uzayabilir
bakan acikladi hamsi av yasagi uzayabilir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul Boğazı ve Karadeniz’de getirilen 10 günlük hamsi avı yasağının uzatılacağının sinyalini verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nce Hamsi Avcılığı kısmi olarak durdurulmuştu.

Hamsi Av Yasağı Uzayabilir


Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu ile bir araya gelen Bakan Pakdemirli, hamsiler olması gerekenden çok daha küçük, takip ediyoruz. Hamsilerin boylarının küçük olmasının temel nedenlerinden biri çevresel ve iklimsel faktörler. Süreci takip ediyoruz. Av yasağı kademeli olarak önce 10 gün eğer yetmezse bir 10 gün daha uzayabilirTarım ve Orman Bakanlığı bir süre önce istilacı tür olan balon balığını avlayana kuyruk başına 5 lira destek vermeye başladı. Bir ayda 50 bine yakın balon balığı avlandı. Ödenen destek ise 230 bin lira. Uygulama başarılı oldu. Özellikle 50 bin civarında en zehirli ve tehlikeli üstelik anaç olan bireylerin toplanması sağlanmış oldu. Bu avlanma diğer balıkların yaşamasına imkan sağladı. Balon balığı ile ilgili destek kapsamının arttırılması ve diğer türleri kapsayacak şekilde planlanması da gündemde. 9 tür balon balığı var. İlk av desteği anaç balon balıkları içindi, şimdi ise diğer küçük türdeki balon balıklarını avlayana destek verilecek.

Hamsi Avı Neden Yasaklanmıştı

Yapılan gözlem ve denetimler ile araştırma kuruluşları tarafından yapılan izleme çalışmaları sonucunda, İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’de hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki bireylerin oranında artış olduğu ve et verimlerinin ise oldukça düşük olduğu tespit edilmişti.

 


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar