HEAŞ 20. Yıl Dönümüne Özel Yenilenen Logosunu Tanıttı

heas yil donumunde logosunu yeniledi
heas yil donumunde logosunu yeniledi

HEAŞ’ın 20. yıl dönümüne özel yenilenen logosu, HEAŞ Genel Müdürlüğü yerleşkesinde gerçekleşen törenle kamuoyuna duyruldu.


Törene, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, Sabiha Gökçen Havalimanı Mülki İdare Amiri Necip Çakmak, HEAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Demirel, HEAŞ Genel Müdürü Hüseyin Sağlam, Sabiha Gökçen Havalimanı İşletmecisi (İSG) CEO’su Ersel Göral, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane ve çok sayıda HEAŞ personeli katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. İsmail Demir, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanının daha önce Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından büyük bir vizyonla oluşturulan İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi’nin (İTEP) önemli bir parçası olduğunu söyledi.

HEAŞ Genel Müdürü Hüseyin Sağlam ise İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanının 20 yıldır tek pistli operasyon ile büyük başarılara imza attığını belirterek, “2001’den bu yana her yıl katlanarak artan uçak ve yolcu sayısıyla havalimanımız günden güne büyümüş ve başarısı ulusal sınırları aşıp uluslararası alanda birçok ödüle layık görülen bir havalimanı haline dönüşmüştür.” dedi.

HEAŞ olarak, 20 yıldır küresel pazarda var olmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Sağlam, “Elbette bu var olmanın hikayesinde her zaman arkamızda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığımızın yükselen yıldızı Savunma Sanayii Başkanlığımızın olduğunu hissetmemizin önemi çok büyüktür. Bu nedenle Savunma Sanayii Başkanlığımızın bir parçası olmanın gururunu tüm HEAŞ ailesi olarak yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

HEAŞ 20. Yıl Dönümünde Yeni Logo

20. yılında, yenilikçi, dinamik ve modern teknolojiye uygun gelişim sağlayan yönünü vurgulamak adına HEAŞ logosunu yeniden tasarladıkları ifade eden Hüseyin Sağlam, şöyle konuştu; “Geçmişten bugüne taşıdığımız değerleri, köklü, sağlam yapımızı, günümüz hedefleriyle birleştirerek yeni bir kurum kimliği oluşturduk. Yeni logomuz, HEAŞ’ın köklü, güçlü ve kurumsal yapısını barındırırken, aynı zamanda çağdaş, dinamik ve ileriye doğru yükseliş sembollerini de yansıtmaktadır.

Yeni dönem hedeflerimize, yeni logomuzun sahip olduğu dinamik yapıyla çok daha emin adımlarla ulaşacağımıza inanıyoruz.

Çünkü şunu biliyoruz ki; bizi biz yapan hep daha ilerisini hedeflememizdir.” dedi

HEAŞ’ın Tarihçesi ve Kuruluş Bilgileri

Sabiha Gökçen Havalimanı, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından hazırlanan “İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP)” kapsamında bir “Mükemmeliyet Merkezi” olarak geliştirilecek olan Teknokentin 6 ana unsurunun ilk aşaması olarak hayata geçirilmiştir.

1987 yılında Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin kararı ile; Pendik Kurtköy mevkiinde “İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Sivil Havacılık Merkezi (İTEP)” kurulmasına karar verilmiştir. İTEP Projesinin ilk adımı olarak da; İstanbul Anadolu yakasında yıllık 3 milyon dış hat yolcu, 500.000 iç hat yolcu ve 90 bin ton kargo kapasiteli Sabiha Gökçen Havalimanı kurulmuştur.

Tüm geliri, ülkemiz savunma sanayinin teknolojik altyapısının geliştirilmesine ve dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının temin edilmesine yönelik projelerde kullanılacak olan Sabiha Gökçen Havalimanı işletiminin, Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde faaliyet gösterecek kamu sermayesi ağırlıklı bir anonim şirket eliyle yapılmasına karar verilmiş ve 27 Ocak 2000 tarihi itibariyle Savunma Sanayii Başkanlığı’nın %96.4 sermaye payı ile Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) tarafından işletmesine başlanmıştır.

27 Ocak 2000 tarihinde başta Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) olmak üzere, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), Türk Hava Kurumu (THK), ASELSAN Elektronik Sanayii ve Ticaret A.Ş. (ASELSAN) ve Hava Elektronik Sanayii ve Ticaret A.Ş. (HAVELSAN) ortaklığıyla kurulan HEAŞ, 25.12.2014 tarihi itibariyle TAI, ASELSAN ve HAVELSAN’ın HEAŞ hisselerini TSKGV’na devretmesiyle 3 ortaklı şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

08 Ocak 2001 tarihinde trafiğe açılan, İstanbul’un ikinci, Anadolu yakasının ilk, Türkiye’nin ilk özel işletilen havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı, 2000’li yılların üstün teknolojisini, güvenlik ve müşteri memnuniyetine yansıtan ve her geçen yıl yolcu kapasitesini giderek arttıran havalimanı ünvanına sahip olmuştur.

Yıllık 47 Bin yolcudan 4 milyon yolcunun ağırlandığı bir “havalimanı markası” haline getiren HEAŞ, Yerhizmetleri, Akaryakıt, Terminal, Antrepo İşletmeciliğini Temmuz 2007’de yapılan bir ihale sonucunda 1 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Limak-GMR-Malaysia Airports 3’lü konsorsiyumu tarafından kurulan İSG (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yapım Yatırım ve İşletim A.Ş.)’ye devretmiş olup Sabiha Gökçen Havalimanı Meydan Otoritesi sıfatı ile faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.

HEAŞ, havalimanı otoritesi olmanın getirdiği kural koyma, düzenleme ve denetim faaliyetlerinin yanı sıra; PAT sahası, hava bilgi yönetimi, yangın-uçak kaza kırım kurtarma, ilk yardım ve sağlık, seyrüsefer cihazlarının 24 saat faal tutulması, tüm havalimanının elektrik-su-doğalgaz-ısıtma-soğutma hizmetleri, havacılık bilgi işlem faaliyetleri, VIP hizmetleri ve hava tarafına geçiş kapılarının güvenliği ve denetimi faaliyetlerini de sürdürmektedir.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar