1915 Çanakkale Köprüsü Son Durum

canakkale koprusu avrupayi asyaya baglayan zincirin en onemli halkasi olacak
canakkale koprusu avrupayi asyaya baglayan zincirin en onemli halkasi olacak

Türkiye’nin Çanakkale ilinin Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasında inşa edilmekte olan 1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Boğazı’nın ilk ve Marmara Bölgesi’nin beşinci asma köprüsü olacak.Marmara Bölgesi’ndeki ulaşım ağında bütünlük oluşturacak şekilde yapımına hızla devam edilen 1915 Çanakkale Köprüsü, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu’nun bir parçası olarak bir kıtadan diğerine geçişte önemli bir işlev görecek. 2.023 metre orta açıklık uzunluğu ile dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını alacak köprünün 18 Mart 2022’de hizmete girmesi hedeflenmekte. Köprünün, 101 kilometrelik Malkara-Çanakkale Otoyolu’na bağlanarak özellikle yaz ayları ve resmi tatillerde yaşanan feribot kuyruklarını azaltması bekleniyor.

Çanakkale Boğazı’nın Avrupa ve Asya yakalarını birleştirecek 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımı, “kedi yolunun” tamamlanmasının ardından, mühendis, teknisyen ve işçiler, iki yakayı birbirine bağlayan çalışma platformu olan bu yolda, Avrupa ve Asya yakalarındaki deniz üstü çalışmalarını sürdürüyor.

Hizmete girdiğinde “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak, renk, figür ve diğer özellikleriyle özgün mimariye sahip köprünün inşasında görevli ekiplerin çalışmaları, kedi yolu ile daha da hızlandı.

1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol; 4 viyadük, 12 kavşak, 55 köprü ve üst geçit, 40 alt geçit, çeşitli ebatlarda 238 menfez, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi ve 7 ücret toplama istasyonunu kapsayacak.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi’nin tamamı Gebze-İzmir Otoyolu’na bağlandığında, Marmara Bölgesi’ni çevreleyen otoyol zincirinin halkaları birleşecek. Çanakkale Boğazı’nda inşası süren köprü de Türkiye sınırları içinde Avrupa’yı Asya’ya, diğer bir ifadeyle Trakya’yı güneye, Ege ve Akdeniz bölgelerine bağlayacak zincirin en önemli halkası olarak bu ağa dahil edilecek.

Projelerin tamamlanmasıyla, İstanbul ve Trakya illerinden Marmara ve Ege bölgelerine ulaşımda alternatif güzergah oluşturularak özellikle yaz ayları ve resmi tatillerde yaşanan feribot kuyruklarının azalması hedefleniyor.

Ayrıca, taşıt işletme maliyetleri ve yolculuk sürelerinin azalması, yük taşıyan araçların ithalat ve ihracattaki zaman maliyetinin düşmesi sağlanarak, çevredeki komşu ülkelerle ticari ilişkilerin yanı sıra kültürel etkileşimin artırılması öngörülüyor.

Lastik tekerlekli araçların geçebileceği köprünün orta açıklığı 2.023 m, toplam uzunluğu 3.563 m olacak. Bu orta açıklık uzunluğu ile köprü, Japonya’daki Akashi Kaikyō Köprüsü’nü 32 metre geçerek dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını alacak. Orta açıklığı cumhuriyetin 100. yılına atfen 2.023 metre olarak belirlendi. İki çelik kulesi olan köprünün kule yüksekliği 318 metre. Kule yüksekliği ise, Osmanlı ordusunun Çanakkale Savaşı’nda 18 Mart 1915’te aldığı galibiyetine atıfla, üçüncü ayın on sekizinci günü anlamına gelecek şekilde, 3 ve 18 sayılarından oluşturuldu.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar