Yerli Otomobil TOGG’un İlk Prototip Ne Zaman Çıkacak?

yerli otoda ilk prototip ne zaman cikacak
yerli otoda ilk prototip ne zaman cikacak

Yerli otomobilin üretim merkezi olacak Bursa’nın seçilmesinin tesadüf olmadığını kaydeden BTSO Başkanı Burkay, bunun şehrin otomotiv yan sanayindeki bilgi birikimi ve güçlü altyapısından kaynaklandığına dikkati çekti.Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin Otomobili’nde 2022’nin ekim ayında ilk prototip üretimin çıkacağını söyledi.

Burkay, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen ‘Müstakil Düşünceler Toplantısı’na katıldı. Buradaki konuşmasında iş dünyasının yeni yıldaki en önemli beklentisinin aşı uygulamalarının verdiği güvenle iş ve yatırım ortamının yeniden cazip hale getirilmesi olduğunu belirten Burkay, ülkenin düşük faiz, tek haneli enflasyon ve finansal istikrara kavuşturulmasının, yeni yatırımlara, istihdam artışına ve yüksek refaha ulaşmaya imkân sağlayacağını vurguladı.

2022’nin Ekim Ayında İlk Prototip

Yerli otomobille ilgili de değerlendirmede bulunan Burkay, “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Bursa’yı üretim merkezi olarak seçmesi elbette tesadüf değil. Bu tercih kentimizin otomotiv yan sanayindeki bilgi birikimi ve güçlü altyapısından kaynaklı. Geçtiğimiz günlerde de Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile birlikte inşaat alanını ziyaret ettik. İnşaat süreci çok hızlı ilerliyor. 2022’nin Ekim ayında ilk prototip üretim çıkacak. 2023 yılında da inşallah Türkiye’nin Otomobili yollarda olacak” dedi.

Yerli Otomobil Neden Bu Kadar Önemli?

Yan sanayimizin TOGG’un bu hamlesiyle daha teknolojik üretimler yapmaya başlayacağını ifade eden Burkay, “Yerli otomobil neden bu kadar önemli diye soruluyor her zaman. Otomotiv sektörü, uzay havacılığını, raylı sistemleri ve savunma sanayini destekleyen en önemli sektör. Dolayısıyla otomotivde yapılan bir atılım bu sektörlere de yansıyor. Böyle önemli bir sektörde karar verici İtalya, Fransa, İspanya ve ABD olursa bunu hep kendi ekibine yaptırır. Bu ülkedeki ana firmalar yan sanayimizi eski teknolojik araçlarını üretmeye zorluyor. Ama TOGG öyle değil, direk elektrikli araçla sahneye çıkacak. 170’ye yakın firmayla tedarik anlaşması yaptı ve bu firmalardan artırılmış gerçeklikten otonom sürüşe, sensörden yazılıma kadar hep yeni teknolojiler talep ediyor. Bunu dünyadaki diğer hiçbir şirket bizim yan sanayimizden istemiyor. TOGG’un bu talebiyle yan sanayi firmalarımız yeni teknolojiyle üretimler yapmaya başlayacak” şeklinde konuştu.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar