Bölgesel Tren Seferleri Ne Zaman Başlayacak?

bolgesel tren seferleri ne zaman baslayacak
bolgesel tren seferleri ne zaman baslayacak

TCDD Taşımacılık, koronavirüs salgınıyla birlikte 1 yıl önce bölgesel ve ana hat tren seferlerini durdurdu. Bölgesel trenler; Adana-Mersin, Mersin-Islahiye, Halkalı-Kapıkule, Karabük-Zonguldak ve Basmane-Denizli gibi iş ve eğitim amaçlı yoğun yolcu hareketinin görüldüğü, talebin yüksek seyrettiği birbirlerine çok yakın merkezler arasında sefer yapıyor.Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, TCDD Taşımacılık, bu hatların bazılarında, 23 Mart’tan itibaren seferleri yeniden başlatmayı planlıyor. Buna yönelik gerekli hazırlıklar yapıldı. Kaynaklar, bölgesel hatların tamamının açılmayabileceğini belirterek, “Bazı hatlarda seferlerin yeniden başlatılmasına yönelik çalışma yapıldı. Görüşmeler sürüyor. Siyasi iradenin de ‘uygun’ bulması durumunda bölgesel tren seferleri başlayabilir” dedi.

Bilet Fiyatı ve Satışlar

Peki, tren bilet fiyatlarında ve satışa ilişkin uygulamada bir değişiklik var mı? TCDD Taşımacılık, belli aralıklarla  maliyetler konusunda çalışma yapıyor. Başta enerji olmak üzere belli kalemlerde maliyet artışlarının söz konusu olduğu ifade ediliyor. Ancak, bu aşamada gerek yüksek hızlı gerekse de diğer hatlarda sefere konulan ve konulacak trenlerde bilet ücretlerinde bir değişiklik beklenmiyor.

Bölgesel tren biletleri, TCDD gişelerinden trenin hareketinden 5 dakika öncesine kadar satılıyordu. Yolcular; mobil, çağrı merkezi ya da internet üzerinden de trenin kalkışından 15 dakika öncesine kadar bilet satın alabiliyordu. Bölgesel trenlerin açılması durumunda bu uygulamanın devam edeceği kaydediliyor.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar