‘Eskişehir Ankara YHT’de Korku Dolu Anlar’ Haberine TCDD’den Açıklama

eskisehir ankara yuksek hizli treninde korku dolu anlar
eskisehir ankara yuksek hizli treninde korku dolu anlar

Eskişehir’den Ankara’ya giden Yüksek Hızlı Tren’in, dün akşam saat 18.10 seferinde yanlış yola girdi, haberine  T.C Devlet Demiryollarından (TCDD) açıklma geldi .TCDD’den yapılan açıklama şöyle; 20.04.2021 tarihinde 18 Nisan 2021 tarihli İstikbal Gazetesinden alınan haber, internet sitenizde; 16.04.2021 tarihinde Eskişehir’den saat 18.10’da Ankara’ya hareket eden 81074 sefer sayılı yüksek hızlı tren ile ilgili olarak“Eskişehir-Ankara Yüksek Hızlı Treninde Korku Dolu Anlar” başlılığı ile yayımlanmıştır. Söz konusu iddialara ilişkin, cevap hakkımızı kullanmak ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür;

İlgili haberde; seferi gerçekleştiren yüksek hızlı trenin, sinyalizasyon hatası nedeniyle arızalı makastan geçtiği, Ankara yerine Konya yönüne saparak bu yolda yaklaşık 40 kilometrelik bir yolculuk yaptığı ve Konya yönünden gelen tren ile çarpışmamak için de geri manevra yaptığına dair gerçeği yansıtmayan iddialar yer almıştır.

Söz konusu iddialara ilişkin;

• Saat 18.30’da Ankara’dan Konya’ya yol ayrımını sağlayan Polatlı bölgesindeki makaslarda şehir şebekesinden kaynaklı enerji dalgalanması nedeniyle geçici bir arıza oluşmuştur.
• Eskişehir’den saat 18.10’da hareket eden yüksek hızlı trenin, arızalı makaslarda bekletilmemesi için Polatlı yol ayrımında manevraya tabi tutulmuş ve bu nedenle seferde 12 dakikalık bir gecikme yaşanmıştır.
• Sahadaki bakım birimlerinin müdahalesi ile arıza saat 19.00’da giderilmiştir.
• Operasyon tamamen YHT Trafik Yönetim Merkezi kontrolünde ve sinyalizasyon sistemi ile gerçekleştiğinden, herhangi bir kaza tehlikesi meydana gelmemiştir.

 

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar