723 Yıllık Çobandede Köprüsü İlk Günkü İhtişamıyla Göz Kamaştırıyor

cobandede koprusu ilk gunku ihtisamiyla goz kamastiriyor
cobandede koprusu ilk gunku ihtisamiyla goz kamastiriyor

Erzurum’da tarihi İpek Yolu üzerine inşa edilmiş Türkiye’nin en eski 5 köprüsünden birisi olan 723 yaşındaki Çobandede Köprüsü ilk günkü ihtişamıyla göz kamaştırıyor. Araç trafiğine kapatılan köprüde sadece yaya trafiğine izin veriliyor.

Çobandede Köprüsü Erzurum’un Köprüköy ilçesinde Aras Nehri üzerindeki tarihi köprüdür. Köprü 13. yüzyıl sonlarında İlhanlılar’ın veziri Emir Çoban Salduz tarafından yapılmıştır. Dönemin önemli yapılarından biri olan tarihi köprü, günümüzde koruma altına alındığından kullanılmamaktadır ve restorasyon yapılmıştır.

Köprü, Bingöl Deresi ile Pasinler deresi’nin birleşerek Aras Nehri’ni oluşturduğu bölgededir. Aras Nehri havzasındadır.

Köprü üzerindeki kitabe tahrip olduğundan köprüyü kimin yaptırdığı bilgisi kesin değildir. İlhanlılar zamanında 7 adet kemer gözlü olarak inşa edildi. Aras Nehri ve Hasankale çayı’nda akım miktarının en üst düzeye ulaştığı Ağustos ayında köprü taşkınlara maruz kalır. 1729 yılındaki bir taşkın sırasında köprü zarar gördü ve tamir edildi. 1872’de yine bir taşkın nedeniyle kemerlerden biri yıkıldı ve tamir edilerek tamamen kapatıldı. Günümüze 6 kemer gözü ulaşabildi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar