Pandemiye Rağmen Dev Birleşme Dünya Markası Yarattı

pandemiye ragmen dev birlesme dunya markasi yaratti
pandemiye ragmen dev birlesme dunya markasi yaratti

Savunma sanayinden havacılığa, beyaz eşyadan otomotive kadar pek çok alanın üretim aşamasında kullanılan yüksek teknolojili ısıl işlem sektöründe faaliyet gösteren 3 büyük Türk firması, pandemi koşullarına rağmen birleşerek yeni yatırımlarla Alpha Metalurji markasını yarattı.

Alpha Metalurji, birleşme sonrası sektöründe Türk sermayeli en büyük şirket olurken; Euro bazında yüzde 3 büyüyen sektörün beş katı büyüyerek 10 milyon Euro ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Aynı zamanda Metal Isıl İşlem Sanayicileri (MISAD) Yönetim Kurulu Başkanı da olan İSO Meclis Üyesi ve Alpha Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yavuz, “Birleşme sonrası, sektörün beş katı oranında yaklaşık yüzde 15 büyüyeceğiz. Yaklaşık 200 çalışanımız ve 8 ayrı tesisimizle Türkiye’nin en büyük ticari ısıl işlem şirketi olduk. Hedefimiz,tüm dünyada hızla büyüyen sektörde yeni bir dünya markası yaratmak” dedi.

Türkiye, elektrikli otomobil, savunma sanayi, beyaz eşya,havacılık sanayi gibi alanlarda dünya ile rekabet edebilecek konuma doğru ilerlerken; bu sektörlerde kullanılan malzemelerin üretim süreçlerinde en çok ihtiyaç duyduğu ısıl işlem sektöründe de global bir marka doğdu. En yenisi yaklaşık 25, diğer ikisi ise 45 yıldır sektörde faaliyet gösteren Alper, İnsave Tamçelik ısıl işlem firmaları, pandeminin yarattığı küresel olumsuzluklara rağmen birleşerek, Alpha Metalurji markasını yarattı. Birleşmeyle, sektörün lideri olan Alpha, Türkiye’nin global projelerine destek vermenin yanı sıra hem dünya ısıl işlem pazarında da söz sahibi olacak hem de Türkiye için stratejik önemi olan Savunma Sanayi Sektörü’nde; yerli ve milli çözümler sunacak.

Birleşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan,aynı zamanda Metal Isıl İşlem Sanayicileri (MISAD) Yönetim Kurulu Başkanı da olan İSO Meclis Üyesi ve Alpha Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yavuz, bugün itibariyle 165 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşan sektörün, yıllık Euro bazında yüzde 3 civarında büyüme potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. 13.5 milyar dolarlık dünya ticari ısıl işlem pazarında, Türkiye’nin yüzde 2 oranında paysahibi olduğunu hatırlatan Yavuz, “Dünyada sektör küçülürken, bizde büyüdü. Pandemi nedeniyle Avrupa’da tedarik zincirinde sorun yaşayanlar bize yöneldi.Birleşme sonrası, sektörün beş katı oranında yaklaşık yüzde 15 büyüyeceğiz.Yaklaşık 200 çalışanımız ve 8 ayrı tesisimizle Türkiye’nin en büyük ticari ısıl işlemi şirketi olduk. Hedefimiz, tüm dünyada hızla büyüyen sektörde yeni bir dünya markası yaratmak” diye konuştu.

Birleşme sonrası kapasitemiz pazarın yüzde 15’ine liderlik edecek

Yavuz, birleşme sonrası, Türkiye pazarının yüzde 15’ine denk gelen kapasiteye sahip olduklarını söylerken; potansiyelini birleştiren 3 Türk markasının, hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük projelerin ısıl işlem ihtiyaçlarına yüksek teknolojili tedarik yöntemleriyle karşılık vereceklerini vurguladı. Otomotiv, havacılık ve beyaz eşya alanında “Bosch, Ford, Valeo,Beretta, Iveco, Baykar, TUSAŞ (TAI), TUSAŞ MOTOR (TEI), Roketsan gibi dünya devlerine hizmet veriyoruz ve ülkemiz ekonomisine katkı sunuyoruz” diye konuşan Yavuz, tüm milli projelerin;tasarım, geliştirme ve seri üretim aşamalarında yer almak istediklerini ifade etti.

İhracata destek

Türkiye ısıl işlem sektöründe çok uluslu markaların payına dikkat çeken Yavuz, 3 ayrı Türk firmasının ortak sinerjisiyle kurulan Alpha’nın büyüklüğü ve teknolojisiyle oluşturduğu yeni kapasitenin; Türkiye’nin ihracat lideri sektörlerine sağlayacağı destek ile ihracatın artışına da katkısunacağını belirtti. Yavuz, bugün itibariyle bazı üniversiteler ve milli projelerle ortaklaşa yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarını, 2022 de kuracakları Ar-Ge Merkezi ile artırarak devam edeceklerini söyledi.

Yeni yatırımlaristihdamı yüzde 30 artıracak

Alpha Metalurji İş Geliştirme Direktörü Utku İnan ise hâlihazırda İstanbul, Konya, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan 8 farklı tesiste, yaklaşık 20 bin metrekare kapalı alanda faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti. TAYSAD ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgelerinde toplam 15 bin metrekarelik yeni alanların devreye girmesiyle kapasitelerini artıracaklarına dikkat çeken İnan“ Tüm tesislerimiz ve yeni planlanan yatırımlarımız için gerekli olan uluslararası yeterliliklerin hepsini tamamladık ve belgelerimizi aldık. Önümüzdeki 5 yıllık süreçler için stratejik büyüme planlarımızı çalışıyoruz” dedi. İnan, yeni yatırımların devreye girmesiyle, istihdam anlamında da yüzde 30 civarı bir artış sağlayarak ülke ekonomisine daha fazla katkı sunacaklarını sözlerine ekledi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar