Son Dakika: İzmir Buca Metrosu İhale Sonucu

buca metrosu ihale sureci basliyor
buca metrosu ihale sureci basliyor

İzmir Buca Metrosu ihalesi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, Buca metrosu için başlattığı ihale sürecinde yeni bir adım daha attıldı. İzmir Buca Metrosu yapım ihalesinin birinci aşamasında 14 firma ve ortaklıktan teklif geldi.

İhale iki aşamada yapılmakta olup, ilk aşamaya katılan firmalardan yetirlilik verilenler, ikinci aşamaya katılabilecek. İkinci aşamada mali teklifler sunulacak ve en iyi teklifi veren firmayla sözleşme yapılacak.

İzmir Buca Metrosu İhalesi İlk aşamaya 14 adet teklif alınmıştır, yeterlilik için başvuran firmalar şöyledir:

 1. Bayburt Grup – Azercon JV
 2. China Civil Eng – Kolin JV
 3. Gülermak
 4. Özbal İnşaat
 5. China State – Cengiz JV
 6. Dillangam – Özaltın JV
 7. EEB – CRFG – CREGC – Makyol JV
 8. Mosinzhproekt – ENKA JV
 9. Yapı Merkezi – Nurol JV
 10. Dere – Norinco JV
 11. Doğuş İnşaat
 12. Dentaş Gürbağ JV
 13. SMU Ingeokem – Metgün JV
 14. China Ltd – Özgün İnşaat JV

Buca Metrosu 9.5 kilometre olacak

İhale kapsamında Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Buca Koop. arasındaki toplam 9.5 kilometrelik güzergahın uygulama projeleri, ihale dokümanları, ÇED raporu, ulaşım etüdü, fizibilite raporu ve zemin etütleri ile depo sahası ve binası hazırlanmasına ait danışmanlık hizmetleri gerçekleştirilecek. Kesinleşen kararın kazanan firmaya tebliğ edilmesinin ardından, yasal ihale süreci tamamlanır tamamlanmaz yer teslimi yapılarak işlere başlanacak ve tüm çalışma 12 ayda tamamlanacak. Projelerin elde edilmesinin ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Bakanlığı’ndan izin alınarak yapım ihalesine çıkılacak.

Buca Metrosu
Buca Metrosu

Derin tünelle yapılacak

Buca Metrosu’ndaki toplam 9.5 kilometrelik güzergah Üçyol’dan itibaren Halide Edip Adıvar Caddesi’ni takip edecek. Mehmet Akif Caddesi’ni izleyerek Şirinyer Kavşağı, Buca Belediyesi önü, Hasanağa Bahçesi yanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü ve son istasyon olarak da Buca Koop bölgesine uzanacak. 8 adet istasyonun yer alacağı Buca hattının derin tünel olarak yapılması planlanıyor. Bu hatta yolculuk süresi yaklaşık 20 dakika olacak.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar