Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç COBRA II MRAP IDEF 2021 Fuarında

Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç COBRA II MRAP IDEF 2021 Fuarında

Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç COBRA II MRAP IDEF 2021 Fuarında

Koç Topluluğu şirketlerinden Türkiye’nin global kara sistemleri üreticisi Otokar; 17-20 Ağustos 2021 tarihlerinde 15’inci kez düzenlenen IDEF 2021 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda milli askeri araçları ve kule sistemleriyle yerini aldı. Cumhurbaşkanlığı’nın himayesi ile T.C. Milli Savunma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda gerçekleştirilen ve 4 gün boyunca ziyaretçilerine açık olacak fuarda Otokar, 11 askeri aracı ile kendi tasarımı kule sistemlerini sergiliyor.

  • En zorlu görevler için üretilen COBRA II’nin yeni versiyonu COBRA II MRAP, ilk kez Türkiye’de sergileniyor.
  • Stantta yüksek balistik ve üstün manevra kabiliyeti ile dikkat çeken TULPAR-S paletli zırhlı aracının yanı sıra COBRA II Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı ve URAL Personel Taşıyıcı ziyaretçilerle buluşuyor.

COBRA II ZIRHLI ARAÇ AİLESİ

COBRA II, yüksek koruma ve taşıma seviyesi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra komutan ve sürücü dahil 10 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma özelliği sayesinde üst düzey güvenlik sunuyor. En zorlu arazi ve iklim koşullarında yüksek performans sağlayan COBRA II, isteğe bağlı olarak amfibik tipte üretiliyor ve ihtiyaç duyulan farklı görevlere kusursuz uyum sağlıyor. Geniş silah entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde özellikle tercih edilen COBRA II, Türkiye’de ve ihracat pazarlarında sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları da dahil birçok görevi başarıyla sürdürüyor. COBRA II aynı zamanda, sahip olduğu modüler yapı sayesinde personel taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, komuta kontrol aracı ve ambulans olarak da görev alabiliyor. Otokar, IDEF’te COBRA II’nin Personel Taşıyıcı versiyonun yanı sıra COBRA II MRAP ve COBRA II Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı tiplerini sergiliyor.

EN ZORLU GÖREVLER İÇİN: COBRA II MRAP

İhracat pazarlarında dikkatleri üzerine çeken COBRA II Mayına Karşı Korumalı Araç (COBRA II MRAP) araç, riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlamak üzere geliştirildi. Kullanıcıların yüksek balistik ve mayın koruma ile, yüksek taşıma beklentilerini bu sınıf araçlardan farklı olarak eşsiz hareket kabiliyeti ile birlikte sunuyor. Dünyadaki benzer mayına karşı korumalı araçlara kıyasla COBRA II MRAP ağırlık merkezinin alçak olması sebebiyle sadece stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşsiz bir yol tutuşu sunuyor. Düşük silueti ile daha az fark edilien araç, modüler yapısıyla muharebe sahasında kullanıcılarına lojistik avantajlar sunuyor. Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıma kapasitesine sahip olan araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak 3 veya 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.

ACİL MÜDAHALE GÖREVLERİ İÇİN: COBRA II AMBULANS

İlk olarak iki yıl önce düzenlenen IDEF’te tanıtılan COBRA II Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı, mayın ve balistik koruması altında üst seviyede arazi kabiliyeti sunarken standart bir acil durum ambulansı ile yapılabilecek tüm müdahaleleri yapabiliyor. COBRA II Ambulans’ın hafifliği ile balçık, çamur gibi farklı zeminlerde bile yüksek performans göstererek, muharebe sahasının içlerine kadar girip tehlikeli bölgede yaralı kurtarma ve acil müdahale görevlerini yerine getirilebilmesi sağlandı. Ambulans olarak hizmet verebilmesi için standart COBRA II’nin yükseklik ve genişliği ambulans görevine uygun olarak

artırıldı ve geniş iç hacim sağlandı. Arka kapı, ambulans kullanımı için özel olarak rampa kapı şeklinde tasarlandı. COBRA II Ambulans sürücü, komutan, medikal personel haricinde ‘2 oturan ve 1 yatan’ veya ‘2 yatan’ hasta alabilecek şekilde iki farklı konfigürasyona sahip.

İÇ GÜVENLİK GÖREVLERİ İÇİN URAL 4×4

Otokar’ın yenilikçi bakış açısının özgün bir ürünü olan URAL platformu, farklı kullanıcıların değişik konfigürasyonlardaki 4×4 zırhlı veya zırhsız taktik araç ihtiyaçlarının, çok yönlü ve modüler bir çözüm ile karşılanabilmesi amacıyla tasarlandı. Modüler yapısı ve ölçüleri sayesinde, farklı görevlerin gerektirdiği ekipman, silah sistemleri ve konfigürasyona kolaylıkla adapte edilebilen URAL platformunun, kullanıcı isteklerine göre uyarlanmış versiyonları halen yurt içi ve yurt dışında pek çok görevde kullanılıyor. Otokar IDEF’te URAL Personel Taşıyıcı’yı yine Otokar tasarımı olan BAŞOK Kule ile sergiliyor.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar