TCDD’nin Ev Sahipliğinde ’Omuz Omuza 165 Yıl Demiryolu İşçi Buluşması’

tcddnin ev sahipliginde omuz omuza yil demiryolu isci bulusmasi
tcddnin ev sahipliginde omuz omuza yil demiryolu isci bulusmasi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katıldığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 165. kuruluş yılını, işçi temsilcileri ve emekçilerle muhteşem bir sempozyum etkinliği ile kutladı.

TCDD’nin ev sahipliğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde “Omuz Omuza 165 Yıl Demiryolu İşçi Buluşması” nda kuruluşundan günümüze tüm demiryolcu emekçileri anıldı.

Ankara Gar Yerleşkesinde bulunan Behiç Erkin Salonundaki buluşmada demiryolcular, bakanlar, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, TÜRASAŞ Genel Müdürü Metin Yazar, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ile bir araya geldi.

“ÜLKEMİZİ DÜNYADA 8’İNCİ, AVRUPA’DA DA 6’INCI YHT İŞLETMECİSİ YAPTIK”

Demiryolcu emekçileri ile bir araya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2003’deki sinyalli hat uzunluğunu, yüzde 172 artışla 6 bin 828 kilometreye, elektrikli hat uzunluğunu da yüzde 180 artışla, 5 bin 828 kilometreye ulaştırdık. Yüksek Hızlı Tren sistemi ile tanıştırdığımız ülkemizi, dünyada 8’inci Avrupa’da da 6’ıncı YHT işletmecisi yaptık’ dedi.

Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin demiryollarının gelişmesi için yaptığımız yatırım miktarı 212 milyar lirayı geçti. Demiryollarının yatırımdaki 2013’te yüzde 33 olan payını 2020’de yüzde 47’ye çıkardık. Demiryollarımızın modernizasyonu, yeni ve yüksek hızlı tren hatlarının inşası için seferberlik başlattık. Hükümetlerimiz döneminde bin 213 kilometrelik YHT hattı inşa ettik. Geçtiğimiz yıl ekim ayında İstanbul’da düzenlediğimiz Türk Demiryolu Zirvesi’nde ‘Demiryolları Reformu’nu ilan ettik’ diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, yapılan çalışmaların neticesinde demiryolu taşımacılığında nihai hedefin 25 adet lojistik merkezinde, 20 milyon metrekarelik alanda 75 milyon ton taşıma kapasitesine ulaşmak olduğunu söyledi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’DAN MÜJDE

Bakan Karaismailoğlu Ankara-İstanbul hızlı tren çalışmalarına da değinerek, “Altyapı imalatları tamamlandı ve seyahat süresini 40 dakika daha kısaltacak Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattındaki çalışmaları önümüzdeki yıl bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

‘2021 İTİBARIYLA TAŞINAN YÜK MİKTARI, BİR ÖNCEKİ DÖNEME GÖRE YÜZDE 18 ORANINDA ARTTI’

Pandemi döneminde demiryollarının önemi ve değerinin arttığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Demiryollarımızda Ağustos 2021 itibarıyla taşınan yük miktarı, bir önceki döneme göre yüzde 18 oranında artmıştır. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattımız üzerinden yapılan ihracat ve ithalatta toplam 1 milyon 276 bin 134 tonluk yük taşındı. 2024 yılı sonunda bu sayıyı 20 milyon ton yüke yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde elde ettiğimiz yüzde 7,2’lik büyüme oranıyla geçen sene yakaladığımız ivmeyi devam ettirdik. Ekonomimiz, 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 oranında büyüyerek, dünyada en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu. Daha da önemlisi sizlerin emek ve gayretlerinizle hep birlikte bu sıkıntılı süreçten çıkıyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN SETİNİN TEST SÜREÇLERİNİ TAMAMLADIK’

Demiryolu araçlarında dışa bağımlılığı azaltma hedefi doğrultusunda hareket ettiklerine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, “TÜRASAŞ tarafından yürütülen çalışmalarla ürün portföyünü geliştirerek öncelikle ülkemizin demiryolu araçları ihtiyacında dışa bağımlığı azaltıyoruz. Milli üretimlerimiz olan banliyö, metro aracı, hızlı tren, elektrikli lokomotif, lokomotif platformu, elektrikli tren seti ile yeni nesil demiryolu bakım aracı, cer zinciri ve tren kontrol sistemi ile yeni nesil dizel motorunun tasarım ve üretimine yönelik faaliyetleri sürdürüyoruz. Saatte 160 kilometre hıza sahip Milli Elektrikli Tren setinin test süreçlerini tamamladık. 2022 yılında seri üretimine geçeceğiz. Yine önümüzdeki yıl milli elektrikli lokomotifin seri üretimine de başlayacağız. Saatte 225 kilometre hıza sahip Milli Hızlı Tren’in tasarım çalışmalarını tamamlayarak prototip üretim aşamasına geçeceğiz. Hedefimiz, 2023 yılında aracımızı raylara indirmek. Bu projeleri tamamlayarak araçlarımızı raylara indirdiğimiz an metro, banliyö ve tramvay tasarım ve üretimi dahil olmak üzere tüm raylı sistem araç üretiminde ülkemiz için önemli bir aşamaya ulaşacağız’ dedi.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ AKBAŞ: “DÜNDEN DERS ALDIK, BUGÜN ÇALIŞIYORUZ, YARINI HEDEFLİYORUZ”

TCDD’nin 165’inci yılı “Demiryolcularla Omuz Omuza 165 Yıl Demiryolu İşçi Buluşması” Programının ev sahibi TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş ise katılımcılara teşekkür ederek şunları söyledi; İzmir-Aydın Demiryolunun temelinin 1856’da atılması Anadolu topraklarında demiryollarının da miladı kabul edilir. Bağımsızlık mücadelemiz ile demiryolu davamız hep birbirini destekler şekilde cereyan etmiştir.

Sultan Abdülaziz ile başlayan demiryolları maceramız, Osmanlı İmparatorluğu’nun atılımcı Padişahı Sultan II. Abdülhamid Han ile ivme kazanmıştır. Sadece “Hicaz Demiryolunun Banisi” olmakla kalmayan “Ulu Hakan”, görkemli bir çınar misali yükselecek Türk Demiryollarının da can suyunu vermiştir.

Kurtuluş Savaşından yeni çıkmış genç Cumhuriyetimizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlatılan bu stratejik hamleyi anayurdu “demir ağlarla örerek” tüm memleket sathına yaymıştır.

2003 yılı ile Türk Demiryolları, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeniden ele alınmış, TCDD dünyanın önemli markalarından biri haline gelmiştir. Türkiye yüksek hızlı tren hatlarıyla tanışırken bu teknolojiyi kullanan Avrupa’da 6. Dünyada 8. Ülke olmuştur. Sultan II. Abdülhamid’in hayali yine bu dönemde “Marmaray” adıyla hayat bulmuştur.

Elbette bütün bu tarihi gelişmelerin ardında kahraman demiryolu emekçilerinin alın teri bulunmaktadır. Hicaz Demiryollarının yapımı esnasında yüzlerce demiryolcu, çeşitli hastalıklardan hayatını kaybederken, görevi başında hain terör örgütü tarafından katledilerek kanlarını feda eden demiryolcularımızı ve görev şehitlerimizi asla unutmayacağız.

Bu günlere gelmemizi sağlayan başta Kurtuluş Savaşı Kahramanı, ilk Genel Müdürümüz Merhum Behiç ERKİN olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş bütün demiryolcuları rahmet ve minnetle anıyorum.

Bizler de tarihimizdeki büyüklerimiz gibi işimize dört elle sarılıyor, bin 283 km.si yüksek hızlı tren olmak üzere toplam on iki bin 803 km’lik demiryolu ağımızla, modern gar ve istasyonlarımızla, liman ve lojistik merkezlerimizle, ama en önemlisi 165 yıldır çarpan demiryolcu yüreğimizle, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sayın Bakanımız gibi Anadolu’nun her şehrini kucaklayarak çalışmaya, hedeflerimize ulaşmaya devam edeceğiz.

HASAN PEZÜK: “YÜK TAŞIMALARIMIZDA ARTIŞ TRENDİ DEVAM EDEREK 25 MİLYON TONA ULAŞTIK”

Omuz Omuza 165 Yıl Demiryolu İşçi Buluşması töreninde konuşan TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Hasan Pezük, ise; “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süresince demiryollarımız ticaretin devamlılığının sağlanmasında ön plana geçmiş, demiryolu taşımacılığına talep giderek artarak 2020 yılında 29,9 milyon ton yük taşınmıştır. Bu süreçte demiryolu tarihimizdeki en iyi taşıma miktarı yakalanarak, bir önceki yıla göre 600 bin ton taşıma artışı sağlanmıştır. Bu yıl geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 20’nin üzerinde yük artışı gerçekleşmiştir. Sadece miktar bazında değil taşınan yük ve parkur çeşitliliği artmaktadır. 2021 yılında da yük taşımalarımızda artış trendi devam ederek 25 milyon tona ulaşmıştır. Taşınan günlük yolcu sayılarımız da pandemi öncesi değerlerine yaklaşmaya başlamıştır” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar’da konuşmalarında TCDD’nin 165 yıllık tarihine atıfta bulunarak, iyi niyet temennilerini paylaştı.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar