İnsansız Deniz Araçlarında Seri Üretim Sürecine Geçiliyor

insansiz deniz araclarinda seri uretim surecine geciliyor
insansiz deniz araclarinda seri uretim surecine geciliyor
Abone Ol  


Kanal 7 TV’nin Başkent Kulisi programında Gazeteci Mehmet Acet’in Türk savunma sanayiinin geldiği noktaya ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İnsansız Deniz Araçları noktasında önemli açıklamalarda bulundu.

İsmail Demir, ULAQ SİDA ve Albatros-S İDA’nın deniz testlerinin tamamlandığını ve yakında seri üretim sürecine geçileceğini açıkladı. Envantere kazandırılacak İDA’lar ile sürü operasyonlar icra edilebilecek. İDA’larda çeşitli sistemler kullanılabilecek; EH sistemleri, çeşitli silah kuleleri koyulabilecek. Ek olarak İDA’lar taarruz, iletişim rölesi ve elektronik harp gibi görevlerde de kullanılabilecek.

İsmail DEMİR tarafından Twitter hesabından yapılan paylaşımda Sürü İDA Projesinde ilk aşamanın tamamlandığını bildirilmişti. Demir paylaşımında, “Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bir kabiliyeti daha yerli-milli olarak geliştiriyoruz. İnsansız deniz araçlarına sürü yeteneğinin kazandırılması, otonomi ve çeşitli görevlerin icrasını hedeflediğimiz Sürü İDA Projemizde ilk aşamayı tamamladık. Devamı gelecek…” ifadelerine yer vermişti.

ULAQ SİDA hedefi başarıyla vurdu

Denizkurdu-2021 Tatbikatı’nda ULAQ serisi Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ilk ket atış gerçekleştirerek hedefini başarıyla vurdu. ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, atış testlerinin tamamlanması ile artık Dünya’nın En İyi İnsansız Deniz Araçlarını geliştirme ve bu alanda Türk Mühendisleri olarak Dünya’ya öncülük etme gayesinde olduklarını vurgularken, tıpkı hava araçlarında olduğu gibi insansız deniz araçları alanında da ülkemizi dünyada trend yaratan bir öncü ve müttefik ülke konumuna getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan ise dünya askeri konjonktüründe yeniden yazılan doktrinlere Türkiye olarak öncülük ettiğimizi belirtirken, 1 yıl önce başladıkları ULAQ SİDA’nın bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en kapsamlı deniz tatbikatı olan Deniz Kurdu 2021’de atış testlerinin gerçekleştirilmesinden dolayı büyük gurur duyduklarını söyledi.

ULAQ Serisi İnsansız Deniz Araçları

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, 11 metre uzunluğa ve 2,70 metre genişliğe sahiptir. Ayrıca 6 ton deplasmana sahip olan SİDA, 2 ton görev yükü taşımaktadır. Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, milli füze sistemleri üreticisi Roketsan ürünleri olan 4’lü podu ile 2,75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT ve 2’li lançeri ile Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi’yle (L-UMTAS) donatıldı. İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, sunumunda söz konusu platformun SUNGUR ve STAMP gibi diğer silahların entegrasyonuna uygun bir altyapıya sahip olduğunu belirtmişti.

ULAQ serisi altı adet araçtan oluşmaktadır. Seride; Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), İstihbarat Keşif ve Gözetleme yapabilen Elektronik Harp Aracı (ISR&EW), Su Üstü Savaş Aracı (ASuW – G/M), Mayın Karşı Tedbir Aracı (MCMV), Yangın Söndürme Aracı (FiFi) ve Denizaltı Savunma Harbi Aracı (ASW) bulunmaktadır.

Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, ULAQ serisindeki İstihbarat Keşif ve Gözetleme yapabilen Elektronik Harp Aracı (ISR&EW) sürümünde, net olmamakla beraber hibrit tahrik konusunun gündemlerinde olduğunu belirtmişti. Ayrıca bahse konu sürümde elektronik karıştırma olacağını da ekledi. Bahse konu sürümün, millî üretim TF-2000 fırkateynleri üzerinden su üzerine bırakılması planlanıyor.

ULAQ Serisi

Kaynak: DefenceTurk

 

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar