Yavru Köpeklere Hangi Mamalar Verilmeli?

yavru kopeklere hangi mamalar verilmeli
yavru kopeklere hangi mamalar verilmeli

Yavru köpekler doğdukları ilk günler gözlerini açamazlar. Anne sütüyle beslenirler ve bu beslenme süresi ortalama altı haftadır. Eğer annenin beslendiği kaptan yavru köpekte beslenmeye başlamışsa yavru köpeğin sütten kesilme süresi dört ile beş hafta arasında bile olabilir.

Yavru köpeklerin midesi tek seferde bütün gün yetecek besini alamaz. Bu nedenle günde üç kez beslenmelidir. Yediği mama her zaman taze ve içtiği su temiz olmalıdır. Yavru köpeğiniz dört beş aylık olduğu zaman günlük öğün adedi ikiye düşürülebilir.

Yavru köpeklerin beslenmesi çok önemlidir. Onları bu konuda eğitmenizde önemlidir. Öncelikle mama kabında sürekli yemek bulundurmamalısınız. Yemeği koyunca belli bir süre bekleyip yemediği kısmı mama kabından almalı ve diğer yemek saatine kadar mama koymamalısınız. Bu şekilde davranmanız hem köpeğinizin beslenme alışkanlığı kazanmasını hem de sindirim problemi yaşamamasını sağlar. Dengeli beslenen yavru köpeklere ekstra vitamin mineral vermeye gerek yoktur. Hatta bunların verilmesi gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Köpeğinizin cinsine, çevre koşullarına, metabolizmasına göre köpek maması miktarını belirleyebilirsiniz.

Yavru Köpekler İçin Hangi Mamalar Tercih Edilmeli?

Aslında yavru köpeklerin bakımını ve beslenme alışkanlığını küçük bir bebekle aynı şekilde yapmak gerekiyor. Köpekler de doğdukları zaman bünyeleri zayıf olur ve dışarıdan gelen tüm tehlikelere karşı savunmasızdır. Bu nedenle yavru köpekler için ayrı mamalar üretilir. Yavru köpekler için en önemli şey köpek mamasının besin değerinin yüksek olmasıdır. Protein değeri yüksek olan mamalardır. Özellikle tavuk etli ve dana etli olan köpek mamaları yavru köpekler için tercih edilebilir.

Yavru Köpeğinizi Kuru Mamaya Nasıl Alıştırırsınız?

Yavru köpekleri mamaya alıştırma süreci köpeğinizin sütten kesilme zamanıdır. Yavru köpek maması su ile ıslatılarak köpeğin yatağının yanına konulabilir. Buradaki en önemli unsur mamanın kesinle süt ile değil su ile ıslatılmasıdır. Eğer yavru köpeğiniz yatağın kenarına koyduğunuz mamayı yemiyorsa köpek mamasını köpeğinizin patilerine ıslatarak sürebilirsiniz. Köpeğiniz mutlaka patilerini ağzına götürecektir. Mamanın kokusuna ve tadına aşina olan köpeğiniz için yatağının yanına bir kap koyarak bu kap içerisine kuru köpek maması bırakabilirsiniz. Tabi mamanın yanına temiz kap ile su bırakmayı da asla unutmamalısınız.

Köpeklere Verilmeyecek Yiyecekler Nelerdir?

Köpekler farklı bir metabolizmaya sahiptirler. Bu nedenle insanların veya diğer hayvanların yedikleri yiyecekler köpekler için tehlikeli olabilir. Bazı yiyecekler köpeklere hafif sindirim problemi yaşatırken, bazıları ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu yiyeceklere göz atmak gerekirse;

Balık kılçığı ve hayvan kemikleri, kedi maması, hayvansal yağ parçaları, bebek maması, çikolata ürünleri, karaciğer, küflü bozuk gıdalar, çiğ balık, çiğ yumurta, sarımsak soğan gibi sebzeler, şekerli gıdalar, tuz, sebze yaprakları, yemek artıkları, mandalina, portakal, limon, üzüm, kuru üzüm, alkollü içecekler vb.

‘Köpeğim ben ne yersem onu yer’ mantığı oldukça yanlış ve sağlıksız bir bakış açısıdır. Sevimli dostlarımızın ölümüne bile sebep olabilir. Kendi yediklerimize ne kadar dikkat ediyorsak onların yediklerine de o kadar dikkat etmeliyiz.

Köpeğinize En Uygun Kaliteli Mamalar Pet İhtiyaç’ta

Köpek maması çeşitleri içerisinde kuru köpek maması, yaş köpek maması ve konserve köpek maması vardır. Yaş köpek mamaları protein açısından oldukça zengindir. Tavuk, kuzu, dana eti gibi seçenekleri vardır ve bunlar yüksek protein kaynaklarıdır.  Yaş köpek mamaları, kuru köpek mamalarına göre daha çabuk bozulduğu için yaş köpek maması olarak konserve köpek maması seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun en kaliteli mamaları Pet İhtiyaç’ta bulabilirsiniz.

 

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar