ASELSAN’dan Ukrayna’nın Mi-8 Helikopteri Modernizasyonuna Destek

ASELSAN’dan Ukrayna’nın Mi-8 Helikopteri Modernizasyonuna Destek
ASELSAN’dan Ukrayna’nın Mi-8 Helikopteri Modernizasyonuna Destek
Abone Ol  


ASELSAN, Ukrayna’nın Mi-8 helikopterlerinin modernizasyonu kapsamında elektro optik hedefleme sistemi tedarik edecek

Ukrayna, envanterinde bulunan Mi-8 nakliye helikopterlerini modernize edecek. Türk Savunma Sanayiinin önde gelen firmalarından biri olan ASELSAN, bahse konu modernizasyon kapsamında, Ukraynalı Motor-Sich ve Defense Technologies şirketleri ile birlikte çalışacak.

Defense Express tarafından da aktarıldığı üzere söz konusu şirketler arasındaki iş birliği anlaşması, 10-13 Kasım 2021 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen SAHA EXPO 2021 fuarında imzalandı. Anlaşmaya göre Mi-8 nakliye helikopterleri ASELSAN tarafından geliştirilen elektro-optik hedefleme sistemleri ile donatılacak. Anlaşma kapsamında tedarik edilecek sistemler, Mi-8 helikopter modernizasyon paketinin bir parçası olarak Ukrayna’nın hem içindeki hem de dışındaki müşteriler için sağlanacak. 

Bununla birlikte ASELSAN, Mi-8 helikopterindeki silah paketine entegrasyon için hassas güdümlü havadan havaya füze tedariki için de Ukraynalı şirketlerle anlaştı.

Bayraktar TB2 için CATS tedarik sözleşmesi imzalandı

SAHA EXPO 2021’de Baykar Savunma ile ASELSAN arasında  Bayraktar TB2 S/İHA için ASELSAN CATS Elektro Optik Sistemi sipariş sözleşmesi imzalandı. Tedarik edilecek CATS Elektro Optik Sistemleri yurt içinde kullanılacak Bayraktar TB2’ler için sipariş edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 20 Mart 2021 günü ASELSAN’ın Akyurt tesislerini ziyaret etmişti. ASELSAN’ın Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığının bulunduğu tesislere gerçekleştirilen ziyarette Bakan Varank, Bayraktar TB2 SİHA’larda (Silahlı İnsansız Hava Aracı) aynı amaçla kullanılan ithal sistem için Kanada tarafından uygulanan ambargoyu hatırlatıp CATS’in İHA’larda başarıyla denendiğini ve aktif kullanımına başlandığını açıklamıştı.

Mayıs 2021’de Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edilen yeni Bayraktar TB2 SİHA’ların CATS kameralarıyla beraber hizmete girdiğini belirten İsmail Demir, CATS kameralarının güçlendirmesine ambargolardan sonra hız verdiklerini açıklamıştı.

Yeni iyileştirmeleriyle ASELSAN CATS, TEKNOFEST 2021’de görücüye çıkmıştı. Bayraktar TB2 üzerinden canlı olarak gösterimi yapılırken Akıncı TİHA üzerinde de sergilenen CATS, son zamanlarda stabilizasyon, ağırlık ve optik performans açısından birçok iyileştirmelere tabi tutuldu.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar