Kara Kuvvetleri’ne Batarya Komuta Kontrol Merkezi Teslimatı

Kara Kuvvetleri’ne Batarya Komuta Kontrol Merkezi Teslimatı
Kara Kuvvetleri’ne Batarya Komuta Kontrol Merkezi Teslimatı
Abone Ol  


Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 2017 yılında imzalanmış olan 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen ve seri üretimleri tamamlanan ilk Batarya Komuta Kontrol Merkezlerinin (BKKM) kabul test faaliyetleri gerçekleştirildi. Testleri tamamlanan sistemler kullanıcı birliklerine teslim edildi.

Katmanlı hava savunma mimarisinde kritik bir yeri olan Batarya Komuta Kontrol Merkezi, en az üç Ateş İdare Cihazı (AİC) takımını tek elden sevk ve idare edebilen, Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) komuta kontrol unsurları ile çift yönlü veri iletişimi yapabilen ve orta menzilli radarlarla veri ve ses haberleşmesi yapabilen hava savunma komuta kontrol unsurudur. Batarya Komuta Kontrol Merkezi, üst komuta kontrol unsuru ile bağlantısı olmadığı durumda, otonom çalışarak kendisine bağlı silah sistemlerinin hava savunma harekâtını sevk ve idare edebilecek.

Sistem, Ateş İdare Cihazı takımları ve Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemleri arasında bir katman oluşturması ve otonom çalışabilme kabiliyetiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma komuta kontrol yeteneğine ilave katkı sağlayacak.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar