60 Yaşında Hayatını Kaybeden Depeche Mode Üyesi Andy Fletcher Kimdir?

Yasinda Hayatini Kaybeden Depeche Mode Uyesi Andy Fletcher Kimdir
60 Yaşında Hayatını Kaybeden Depeche Mode Üyesi Andy Fletcher Kimdir

Dünyaca ünlü İngiliz grup Depeche Mode üyesi Andy Fletcher 60 yaşında hayatını kaybetti. Fletcher 80’li yıllarda bir araya gelen grubun kurucularındandı.

Grubun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Yakın arkadaşımızın, ailemizden birinin ve grup üyemizin zamansız ölümü karşısında şoke olduk ve büyük bir üzüntü yaşıyoruz” denildi.

Depeche Mode kurulduğu yıllardan bu yana liste başı elektronik şarkılarla isminden söz ettiriyor.

Andy Fletcher Kimdir?

Andrew Fletcher, İngiltere’de dünyaya geldi. Ailesi, annesi Joy, babası John ve kardeşleri Susan, Karen ve Simon’dan oluşuyordu. “Boy Brigade” adlı bir kulübe üye olduktan sonra burada Depeche Mode’un kurucularından Vince Clarke’la tanıştı. Fletcher, kariyerine Vince Clarke’la birlikte çaldığı “Composition of Sound” adlı grubun basçısı olarak başladı ancak daha sonra grubun synthesizer elemanı eksikliğini kapatma yoluna gitti. “Composition of Sound”da şu anda Depeche Mode’un bir üyesi olan Martin Gore da bulunuyordu. Clarke, Martin Gore ve Fletcher, Dave Gahan’ı da aralarına katarak Depeche Mode’u kurdu. Bu sırada grup üyeleri başka işlerde de çalışıyorlardı, Fletcher da sigortayla uğraşıyordu. İlk albümden sonra Clarke gruptan ayrıldı ve yerine Alan Wilder geldi. Fletcher, grupta hep geri planda kalan isim oldu, daha çok grubun organizasyonlarından sorumluydu. Müzisyen, Depeche Mode için hiç şarkı yazmadı. Bugüne kadar Depeche Mode’un finansal direktörü ve sözcüsü oldu. Grupla ilgili haberleri, albüm tanıtımlarını ve turne programlarını basınla paylaşan, hatta kontratları imzalayan isimdi.

Fletcher, medya ve Depeche Mode hayranları tarafından gruba müzikal açıdan fazla katkıda bulunmamasıyla eleştirildi. Bunun nedenlerinden biri grubun ilk zamanlarında hiç öne çıkmamasıydı. Grubun “A Pain That I’m Used To” ve “The Sinner In Me” videolarında bas çalarken görünüyordu. Bunun dışında hiç göz önünde olmadı.

Fletcher, 1984’te en sevdiği yemek olan “Toast Hawaii” adında bir solo albüm kaydetti. Albümdeki şarkıların hepsi yeniden yorumlamaydı ve öncü vokallerde Fletcher vardı. Hatta albümün kaydı esnasında piyano çalan Martin Gore ve Alan Wilder’dı, ayrıca albüm kapağının resmini de Wilder çekmişti. Ancak prodüktör Daniel Miller, albümün çıkması için ikna edilemedi. Müzisyen aynı zamanda vokaldeki yetersizliği yüzünden de eleştirildi ve kendisi Depeche Mode’un vokal yapmayan tek üyesi konumuna geldi. Konserlerde şarkı söylüyor gibi görünse de, genellikle mikrofonu kapalı oluyordu.

Fletcher, 16 Ocak 1993’te Grainne Mullan ile evlendi. İkili evlenmeden önce, 25 Ağustos 1991’de Megan adlı kızları, 22 Haziran 1994’te ise Joseph adlı oğulları dünyaya geldi. Fletcher 1990’ların başında psikolojik anlamda sorunlar yaşadığı için bir süre hastanede kaldı ve gruba katkıda bulunamadı, turnelere katılamadı. Hastaneden çıktıktan sonra kendini ailesine adadı ve 1992’de Depeche Mode’a geri döndü. Ancak bu sırada grup çatırdamaya başladı. Dave Gahan’ın uyuşturucu, Martin Gore’un alkol ve Fletcher’ın psikolojik problemleri, üyelerin arasını açtı. Fletcher’ın problemleri tekrar su yüzüne çıkınca, 1993-1994 Devotional turnesinde yerine Deryl Bemonte getirildi.

Fletcher, bu zor günlerinde kendini yeni projelere verdi. 2001 yılında, yeni yetenekleri keşfetmek adına “Toast Hawaii Records” adlı bir şirket kurdu. İlk projesi “Client” adlı grubun operasyonel anlamda tüm işlerini üstlenmesi, hatta gruba DJ olarak da katkıda bulunmasıydı. 2004’te, Depeche Mode’un “Playing The Angel” albümüne konsantre olabilmek için projeye ara verdi.

Fletcher’ın en sevdiği Depeche Mode şarkısı “World In My Eyes”. Chelsea Futbol Kulübü’nün bir taraftarıydı. Depeche Mode’un “Violator” ve “Music for the Masses” adlı albümlerinin isim babası, bu isimler bir röportajında kullandığı cümlelerden alınmıştır. Depeche Mode hayranları ona “Andy Fletcher” diye hitap ediyor. Müzisyenin Londra’da “Gascogne” adlı bir restoranı bulunuyor.

26 Mayıs 2022 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Fletcher’ın ölüm sebebi ailesine saygı nedeniyle yayımlanmamıştır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar