Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğine Başvurular Başladı

Erzurum Gokyuzu Gozlem Etkinligine Basvurular Basladi
Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğine Başvurular Başladı

TÜBİTAK, her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu gökyüzü gözlem etkinliklerine Diyarbakır’ın ardından Van ve Erzurum ile devam ediyor. Astronomi ile teknoloji ve doğayı buluşturan etkinliklerde Van için başvurular tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erzurum için başvuruların açıldığını duyurdu. 22-24 Temmuz’da Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olan Erzurum Doğu Anadolu Gözlem Evi’nde (DAG) gerçekleştirilecek etkinliğe gozlem.tug.tubitak.gov.tr adresinden başvuru yapılabilecek.

Konya’da 9. Bilim Festivali BilimFest’in açılışını yapan Bakan Varank, “Erzurum’da düzenleyeceğimiz gökyüzü gözlem etkinliğimize, gözü yükseklerdeki tüm uzay sevdalılarını, yaş farkı gözetmeksizin davet ediyoruz.” dedi. Varank, bilim festivalleri gibi gözlem etkinliklerinin de Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunun önemli bir yansıması olduğuna işaret ederek yoğun talep nedeniyle katılımcıları kura ile belirleyeceklerinin altını çizdi.

DEVLET SEFERBER

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Festivali Açılış Törenine Bakan Varank’ın yanı sıra Konya Valisi Vahdettin Özkan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, AK Parti genel başkan yardımcıları Ömer İleri, Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy da katıldı. Törende konuşan Bakan Varank, Muğla’da devam eden orman yangınları nedeniyle üzüntüsünü dile getirerek “Ülkemizin cennet köşelerinde çıkan bu yangınlar inanın ciğerimizi yakıyor. Ama emin olun devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiş durumda“ dedi.

Bakan Varank, daha sonra konuşmasında bu yıl Anadolu’ya yayılan gökyüzü gözlem etkinlikleriyle ilgili şunları söyledi:

BAŞVURULAR BAŞLADI

Bilim ve teknoloji faaliyetlerimizle ilgili önemli bir duyuruyu da buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olan Erzurum Doğu Anadolu Gözlem Evi’nde (DAG) düzenleyeceğimiz gökyüzü gözlem etkinliği için bugün itibarıyla başvuruları almaya başlıyoruz. gozlem.tug.tubitak.gov.tr

adresinden başvurularınızı kolayca yapabilirsiniz. 22-24 Temmuz tarihlerinde Erzurum’da düzenleyeceğimiz gökyüzü gözlem etkinliğimize, gözü yükseklerdeki tüm uzay sevdalılarını, yaş farkı gözetmeksizin davet ediyoruz.

BİLİM COŞKUSUNU YAYIYORUZ

Geçen ay Diyarbakır’da Zerzevan Kalesinde yaptığımız etkinliği takip etmişsinizdir. Yediden yetmişe herkesin katılımıyla muazzam bir gözlem etkinliği düzenledik. Şimdi bu bilim coşkusunu diğer şehirlerimize de yayıyoruz. Malumunuz Erzurum öncesinde, 3-5 Temmuz’da Van’da bir araya geliyoruz. Burası için de yoğun bir başvuru aldık

Kura yöntemiyle katılımcıları belirleyeceğiz. Gönül ister ki başvuran herkese bu tecrübeyi yaşatabilelim. Ancak takdir edersiniz ki gelen taleplerin çokluğu dolayısıyla bir seçim yapmak durumundayız. Bilim festivalleri gibi gözlem etkinlikleri de milli teknoloji vizyonumuzun önemli bir yansıması. Ben bu vesileyle tüm bu faaliyetlerin ülkemiz, milletimiz ve özellikle gençlerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

SIRADA VAN, ERZURUM VE ANTALYA VAR

22-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının himayelerinde Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ve DAG desteğiyle TÜBİTAK koordinasyonunda düzenleniyor. Katılımcılar, Konaklı Kayak Tesislerinde kurulacak çadır kampı, gözlem ve etkinlik alanında gökyüzünü izleyecek. Gündüz saatlerinde ise 3 bin 170 rakımlı tepede bulunan Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) de ziyaret edilebilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilk olarak TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinin 1998 yılında başlattığı ve Antalya Saklıkent’te düzenlenen TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Etkinliğini Anadolu’nun farklı şehirlerine yayarak her yaştan gökyüzü meraklısını bir araya getiriyor. Geçen yıl Diyarbakır’da Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği adıyla gerçekleştirilen program, bu yıl Diyarbakır’ın ardından 3-5 Temmuz’da Van’da, 22-24 Temmuz’da Erzurum’da ve 18-21 Ağustos’ta Antalya Saklıkent’te gerçekleştirilecek.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar