Son Dakika: Asgari Ücret 2022 Temmuz Zammı Açıklandı

Son Dakika: Asgari Ücret 2022 Temmuz Zammı Açıklandı
Son Dakika: Asgari Ücret 2022 Temmuz Zammı Açıklandı

Asgari ücret 2022 zammı bugün belli oldu. Küresel enflasyon artışından tüm ülkeler gibi etkilenen Türkiye’de vatandaşların alım gücünü artırmak için asgari ücrete ilk kez temmuz zammı yapacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu hafta çeşitli toplantılar gerçekleştirdi. İşveren ve işçi tarafı asgari ücret zammı için sıkı pazarlıklar gerçekleştirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu toplantılarda asgari ücret zam oranı için arabulucu olmaya çalıştı. Beklenen gün geldi çattı. Milyonlarca kişi, Asgari ücret ne kadar oldu? sorusunun yanıtını arıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisinde merakla beklenen asgari ücret 2022 zam oranını açıklayacak. İşte asgari ücret 2022 ile ilgili son dakika haberi ve temmuz zammı için tüm detaylar bu haberimizde..

Asgari ücrete temmuz 2022 zammı ilk kez yapılacak. Koronavirüs pandemisi sonrası dünyada enflasyon artışından dolayı, enflasyon alım gücünü düşürürken Türkiye’de 6 aylık enflasyon beklentisi 40,75 oldu. Asgari ücret temmuz zammının yüzde kaç oranında olacağı merak ediliyor. En az yüzde 20 olması beklenen zam oranının yüzde 40’a kadar çıkabileceği belirtiliyordu.

Temmuz ayından geçerli olmak üzere %30 artışla yeni 2022 Temmuz asgari ücret Net 5.500,35 TL oldu. İşveren desteği ise 100 TL oldu.

ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Enflasyon sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız sebebiyle ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken asıl önceliğimizi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne verdik. Terörle mücadelede çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımızı da kararlılıkla uygulayarak ülkemizi küresel fırtınadan en az kayıpla çıkarmanın gayretindeyiz. Salgın döneminde kendimizi dünyadan pozitif ayrıştırdık. Vatandaşların yaşadığı sıkıntıyı asla görmezden gelmedik. Pek çok tedbiri devreye aldık ve almaya devam ediyoruz. Kamu çalışanlarımızın ve tüm emeklilerimizin maaşına yüzde 40’ın üzerinde bir enflasyon farkı zammı zaten yapılacak. Asgari ücretlilerin de kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini gördük. Çalışmalar sonunda yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Şimdi sizlere yeni asgari ücreti açıklamak istiyorum. Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artış yapıyoruz.”

asgari ucret artisi

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar