Faruk Çelik Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? Faruk Çelik Nerede Eğitim Gördü?

Faruk Celik Kimdir Kac Yasinda Nereli Faruk Celik Nerede Egitim Gordu
Faruk Çelik Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli Faruk Çelik Nerede Eğitim Gördü

AK Parti’nin kurucu üyelerinden biri olan Faruk Çelik, son günlerde gündemden düşmeyen isimlerden biri. Uzun süredir siyasetin içinde bulunan milletvekilinin hayatı ise pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Çelik, bir dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı olarak görev almıştı. Peki Faruk Çelik kimdir, kaç yaşında, nereli? Faruk Çelik’in nerede eğitim gördü, görevi ne? İşte Faruk Çelik’in siyasi yaşamı

Faruk Çelik (Doğum tarihi 17 Ocak 1956; Yusufeli), Türk siyasetçi, 2011-2015 yılları arasında Türkiye çalışma ve sosyal güvenlik bakanı ve 2015-2017 yılları arasında gıda, tarım ve hayvancılık bakanı olarak hükûmette yer almıştır.

Faruk Çelik Yaşar ve Hedise Yaşar çiftinin çocuğu olarak 17 Ocak 1956 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesinde doğdu. Küçük yaşlarda ailesi Artvin’den Bursa’ya taşındı. Çocuk yaşlardan itibaren çocuk işçi olarak çalışmaya başlayan Çelik, Bursa Uludağ Üniversitesi’nden mezun oldu. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi’ne bağlı Kocaeli İşletme Enstitüsü’nde iki yıl işletme eğitimi gördü. Dört yıllık bir lise öğretmenliği geçmişi de olan Çelik, ticaretle de uğraşmıştır. İki yıl yerel bir gazete işletti ve köşe yazarlığı yaptı.

Refah Partisi’nde il başkanlığı, Fazilet Partisi’nde Genel Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. İlk defa 1999 Türkiye genel seçimleri’nde Fazilet Partisi Bursa milletvekili olarak meclise girdi. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı ve Kurucular Kurulu üyesi oldu. 2002 ve 2007 Türkiye genel seçimleri’nde Bursa, 2011 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Şanlıurfa milletvekili olarak meclise girdi.

2002–2007 yılları arasında AK Parti Grup Başkanvekilliği yaptı. 1 Mayıs 2009’da yapılan kabine değişikliğinde, Din İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na atandı. 6 Temmuz 2011 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. 2007–2009 ve 2011–2015 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan hükûmetlerde Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı olarak yer aldı.

AK Parti’nin Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri zaferinden sonra Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye Hükûmeti’nde 24 Kasım 2015 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak yer aldı. Çelik, göreve geldikten kısa süre sonra birçok genel müdür ve bürokratı görevden aldı. Görevi Kutbettin Arzu’dan devralan Çelik, 153 milyar dolar tarımsal hasıla hedeflediğini belirtti. Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde tekrar aynı göreve atandı. 19. Temmuz 2017’de yapılan kabine değişikliğinde görevi Ahmet Eşref Fakıbaba’ya devretmiştir.

Faruk Çelik’in kızı Zeynep, Acıbadem Üniversitesi’nde okurken Türkiye’nin en iyi fakültelerinden biri olan ve üniversite sınavında ancak ilk bine girmiş öğrencilerin tercih ettiği Hacettepe Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yapmıştır. Yeterli koşulları taşımamasına rağmen yatay geçiş koşullarının değiştirildiği ve bu sayede daha önce yatay geçiş başvurusu reddedilen Zeynep Çelik’in yatay geçiş yapması sağlandığı iddia edilmiştir.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar