Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı Üçüncü Kez Başlıyor

Kocaeli Sehir Hastanesi Tramvay Hatti Ucuncu Kez Basliyor
Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı Üçüncü Kez Başlıyor

Şehir Hastanesi tramvay hattının mahkeme kararı ile ikinci kez iptal edilen ihalesinin ardından üçüncü ihalenin sonucu belli oldu. Davet usulü ile yapılan ihaleyi Eze İnşaat aldı. Eze İnşaat’ın şantiyede çalışmalara başladığı ve önümüzdeki günlerde tramvay inşaatını yeniden başlatacağı öğrenildi.

Özgürkocaeli’den Süriye Çatak Tek’in haberine göre; “Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattı üçüncü kez başlıyor. İki kez mahkeme kararı ile ihalesi iptal edilen ve çalışmaları duran tramvay hattının üçüncü kez yapılan davet usulü ihalesini ilk ihaleyi alan Eze İnşaat aldı. İkinci ihaleyi ise yine Eze inşaatın içinde bulunduğu sermaye grubunun şirketi olan ATİS Asfalt firması almıştı. Eze inşaat ihaleyi aldıktan sonra mevcut şantiyede çalışmalara başladı. Şantiye kurulumunun tamamlanmasının ardından tramvay hattı kaldığı yerden devam edecek.

ŞANTİYEDE ÇALIŞMA BAŞLADI

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından iki kez davet usulü yapılan Şehir Hastanesi tramvay hattı projesi ihalesi Güneş Asfalt Ticaret ve Sanayi Şirketi Körfez Şubesi tarafından dava edildi ve ihaleler iptal oldu. 2020 yılından bu yana iki kez iptal edilen projenin üçüncü ihalesi de yine eylül ayında davet usulü ile yapıldı. İhaleyi tekrar Eze İnşaat aldı. Eze İnşaat eski şantiye alanında inşaata başlamak için hazırlıklara başladı. İnşaatın ne zaman başlayacağı konusunda ise yetkililer açıklama yapmadı.

İKİ KEZ İPTAL EDİLDİ

Şehir Hastanesi Tramvay projesinin ilk ihalesi 2021 yılında yapıldı ve ihaleyi Eze İnşaat aldı. 2022 yılının Ocak ayında inşaat çalışmaları başlayan projenin ihalesi Güneş Asfalt Ticaret ve Sanayi Şirketi Körfez Şubesi tarafından mahkemeye taşındı. Ankara 3. İdare Mahkemesi, ilk ihaleyi alan Eze İnşaat’ın yeterlilik belgesi olmadığı gerekçesi ile ihaleyi iptal etti. Çalışma, 29 Aralık 2020’de durduruldu. İnşaatın durması ile birlikte Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı pazarlık usulü ile tekrar ihale yaptı. İhaleyi ATİS Asfalt aldı. Kasım 2021’de tekrar başlayan inşaat ile ilgili yeniden dava açan firma, ikinci kez kazandı.

PAZARLIK ŞARTI OLUŞMADI

Güneş Asfalt; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından pazarlık usulü ile yapılan Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temini Montaj ve İşletmeye Alma İşi ihalesinin hukuka aykırı olduğunu ve ihalenin pazarlık usulüyle yapılması için gerekli şartların oluşmadığını ileri sürerek iptalini istedi.

DANIŞTAY GEREKÇELİ KARARI DA AÇIKLADI

Ankara 16. İdare Mahkemesi’nde görülen dava 31 Aralık 2021 tarihinde sonuçlandı ve Güneş Asfalt haklı bulundu. Açılan davalarda mahkeme heyeti iki kez davet usulü ile yapılan ihaleleri, ihalenin davet usulü ile yapılması, firmanın yeterlilik belgesi olmaması, ihalenin pazarlığa konu edilecek nitelikte olmaması nedeniyle iptal etti. Eze İnşaat ve ATİS Asfalt tarafından temyiz edilen her iki dava ile ilgili Danıştay gerekçeli kararını da açıklamıştı.

İki kez mahkeme ihalesi iptal edilen ve çalışmaları duran tramvay hattının üçüncü kez yapılan davet usulü ihalesini ilk ihaleyi alan Eze İnşaat aldı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar