Sosyal Medya Hesap Yönetimi İçin Ajans Seçimi Nasıl Olur?

sosyal medya yonetimi

Sosyal medya yönetimi, günümüzde markalar için oldukça önemlidir. Markanızın dijitaldeki kimliğini yürütmenize olanak sağlar. Dolayısıyla markaların sosyal medyada varlık göstermek için ajans seçimi yapmaları önemlidir. Ancak diğer önemli bir konuysa doğru ajans seçimi olacaktır.

Dijital dünya adeta fiziksel yaşantımıza bir paralel dünya oldu. Bunun oluşmasında en etkili şeylerden biri; sınırsız içerik sayısı. Öyle ki Youtube gibi bir platformda bulunan içerikleri tüketmek isterseniz son verilere göre 100 yıl üzerinde kesintisiz bir içerik bombardımanına maruz kalmanız gerekir. Dolayısıyla kullanıcılar dijital dünyada bulunan içerikleri tüketirken seçici davranıyor. Tabi bu seçim kendi kategorilerinde gerçekleşiyor. İnsanlar, içerik tüketimini artık planlı yapıyor. Özellikle sosyal medya içerik tüketiminde maruz kaldıkları akışlara ayırdıkları vakit oldukça şaşırtıcı. Kullanıcılar, akışlarda kalıp kalmayacaklarını 1 saniye gibi bir süreyle belirliyor. Özellikle Instagram ve TikTok gibi platformlarda bu duruma “baş parmağı durdurma” diyebiliriz. İlgimizi çeken içeriklerde o “baş parmak” duruyor. Dolayısıyla markaların içerikleri de hedef kitle için bu ölçüde olmalıdır. Hedef kitlenizin ilgisini çekmeyen her içerik değersizdir. Ve vakit kaybıdır. Reklam bütçeniz üzerinde de bir yük olur. Geri dönüşümü olmayan hiçbir iş markalar için kıymetli değildir.

Çünkü zamanınız ve enerjiniz boşa gider. Tüm bunları anlatmamızın sebebi, Özellikle dünyada sosyal medya kullanım konusunda ilk 10’da olan ülkemizde gerçekleştireceğiniz sosyal medya stratejilerine ışık tutabilmektir. Markaların, sosyal medyada var olmalarını sağlamaları için bu işin uzmanı ajanslara başvurmaları oldukça önemlidir. Bu seçimde en önemli etkenlerden biri ajans kadrosu ve portfolyosudur. Dolayısıyla markanızın dijital işlerini yürütecek ajans seçimi için belirli kriterleriniz olmalıdır. Doğru ajans seçimi sosyal medya yönetimi için ilk adımdır.

Doğru Sosyal Medya Ajansı Size Ne Sunar?

 • Markanın özüne uygun yaratıcı içeriklerin ortaya çıkmasını sağlar.
 • Sosyal medyada “baş parmağı durduran” içeriklerin ortaya çıkması böylece sağlanmış olur.
 • Doğru içeriklerle hedef kitlenize en uygun içerikler hazırlanmış olur.
 • Hedef Kitle üstünde hatırlanabilirlik sağlanır. (Özellikle yaratıcı içerikler akılda kalır.)
 • Markanız, rakiplerinizin bir adım önüne geçer.
 • Doğru görsel tasarımları hazırlanır.
 • En doğru reklamları en doğru hedef kitleye ulaşır.

Aslında marka temsilcilerinin dijital dünyada nerede var olmak istediklerini bilmeleri, bu maddeleri uzatabilir ya da kısaltabilecektir. Dolayısıyla dijital dünyanın her alanında markanızı temsil etmek istiyor da olabilirsiniz. Ancak en doğru seçim reklam ajansı tarafından sağlanacak hedef kitle kırılımlarıyla birlikte en doğru yeri seçmek olacaktır. Yani markanızın sosyal medya hesap yönetimi de ajansın belirleyeceği bir süreç dahilidir. Hangi sosyal medya platformlarının kullanılacağı, hedef kitle ve rakip analiziyle birlikte tam olarak belirlenmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi İçin Ajans Seçimi

Bu noktada ajans seçerken dikkat etmeniz gerekenler olacaktır.

 • Markanızın misyonu ve vizyonu
 • Beklentileriniz
 • Ajansın Portfolyosu
 • Ajans tarafından sağlanan dijital hizmetler

Tüm bunlarla birlikte en doğru ajans seçimi kriterlerini verdik.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar