Bir oyun bilgisayarını yükseltme: genel ipuçları (anakart, CPU, RAM)

Bir oyun bilgisayarini yukseltme genel ipuclari anakart CPU RAM
Bir oyun bilgisayarini yukseltme genel ipuclari anakart CPU RAM

CPU, anakart ve RAM’den oluşan paketlere odaklanarak yükseltme için size birçok ipucu veriyoruz. Ancak grafik kartları da dahildir.

Mevcut oyunlar, hatasız Windows’a rağmen Full HD’de düşük ayrıntılarda bile sorunsuz çalışmıyorsa veya bilgisayarınız artık mevcut oyunlar için istediğiniz çözünürlük ve ayarlarda yeterli FPS sunmuyorsa, acilen yeni donanım zamanı. Yeni bir PC satın almak en iyi karar olabilir. Ancak, genellikle bir veya diğer bileşeni yükseltmek yeterlidir. Bu nedenle özel bölümümüz, neyi yükseltebileceğiniz ve hangi işaretlerin size bunun bir göstergesi olduğu ve hangi bileşen(ler)in yararlı olduğu hakkında genel ipuçları hakkındadır – CPU’nun veya daha doğrusu grafik kartının değiştirilmesi gerekiyor mu?

Önerilen grafik kartlarına ilişkin güncel bir genel bakışa ek olarak, şu anda önerilen 12 CPU ile birlikte belirli anakart RAM kombinasyonlarının maliyetine ilişkin geniş bir hesaplama da sunuyoruz. Core i3’ten en üst düzey CPU Ryzen 9 7950X3D’ye kadar 220 ila 1100 Euro arasında toplam 72 kombinasyon var. Ayrıca, eski bir ana kartın en iyi nasıl çıkarılacağını ve CPU ve RAM dahil yeni bir anakartın nasıl takılacağını tüm sayfada açıklıyoruz.

CPU veya grafik kartı değiştirilsin mi?

Çoğu durumda, bir bilgisayardaki zayıf noktanın işlemci mi yoksa grafik kartı mı olduğunu anlamak kolay değildir. Ancak prensip olarak, modern oyunlar ve Full HD’den daha yüksek çözünürlüklerde oynamak isteyen oyuncuların talepleri, grafik kartını talep etme eğilimindedir.

Son 10 yılda oyunlardaki gelişmeler ağırlıklı olarak grafik açısından gerçekleştiğinden, CPU gereksinimleri yalnızca yavaş arttı, çünkü oyunlar son nesil konsollar için çekirdekte çalışmak zorundaydı. Grafik kartınız 3-4 yıldan daha eskiyse ve satın aldığınızda mutlak üst düzey bir grafik kartı değilse, grafik kartı değişiminin PC’nizi tekrar mevcut oyunlara uygun hale getirme şansı yüksektir.

Bununla birlikte, yaklaşık beş yıldan eski veya 6’dan az çekirdeğe sahip CPU’larda, düşük FPS değerlerinin nedeninin CPU olması oldukça olasıdır. Genel bir kural olarak, bugünlerde bir CPU’nun SMT’li 6 çekirdeğe sahip olması gerekir. SMT, CPU’nun çekirdek başına 2 iş parçacığını yönetebileceği anlamına gelir. Ancak, yalnızca 4 çekirdeğe ve SMT’ye sahip mevcut bir Core i3 yine de yeterli olabilir.

Net CPU sınırlarını belirlemek zordur – ancak Ryzen 5 1600X veya Intel Core i5-8600’den daha güçlü bir CPU’nuz yoksa, en azından modern bir Ryzen 5 veya Intel Core i5’e yükseltmekte yanlış olmaz. . Bununla birlikte, aynı fiyata yeni bir grafik kartı daha büyük avantaj sağlıyor olabilir veya CPU yükseltmesine rağmen yeni bir grafik kartı gerekli olabilir.

Aşırı durumlarda, CPU’nuz ve grafik kartınız şu anda bir darboğaz oluşturabilir. İşte bir örnek: CPU’nuz bir Ryzen 5 1600X’tir ve yepyeni bir çok oyunculu nişancı oyununda – hangi grafik kartını kullanırsanız kullanın – üst sınırın 40 FPS civarında olmasını sağlar.

Öte yandan, grafik kartı olarak bir Nvidia GeForce GTX 1070’iniz var ve bu atıcıda doğal sınırı 40 FPS’dir – burada her durumda ikisini de değiştirmeniz gerekir: CPU ve grafik kartı.

İşlemci söz konusu olduğunda, bir değişiklik, özellikle de CPU’nuz gerçekten açık bir zayıf noktaysa, neredeyse her zaman bir platform değişimi anlamına gelir, yani: yeni bir ana kart ve genellikle yeni RAM.

Yalnızca birkaç istisna vardır, örneğin halihazırda bir Soket 1200 CPU’nuz varsa, ancak yalnızca çift çekirdekli bir Celeron biçimindeyse veya mevcut Soket 1200 Core i3’ünüz ihtiyaçlarınız için çok zayıfsa. Aynı şekilde, AMD’nin eski bir soket AM4 CPU’su ile anakart, fiyat-performans açısından güçlü 5000 serisi Ryzen’i çalıştırabilir. Bu durumlarda sadece yeni bir CPU’ya ihtiyacınız var, ancak yeni bir anakart ve RAM’e ihtiyacınız yok.

Günceleme: 17/03/2023 21:21

Benzer Reklamlar