İklimlendirme ve Havalandırma Teknolojisi için Filtreler – Nedir ve Ne için Kullanılırlar?

havalandirma teknolojisi
havalandirma teknolojisi

İklimlendirme ve havalandırma teknolojisi için filtreler, kullanımı partikül tutmanın etkinliğine bağlı olan kirleticilerin havasını temizler. Belirli kirletici türlerini ve türlerini bağlayabilmeleri de önemlidir.

Hava filtrasyonu nedir?

Filtrasyon filtrasyon sistemlerinin işlemi, parçacıkların bir sıvı veya gazdan uzaklaştırılması olarak tanımlanır  ve bir hava filtresi, parçacıkları bir sıvı veya gazdan çıkarmak için kullanılan bir cihazdır. Parçacıkların filtrenin içine veya üzerine sıkıştığı fiziksel işlemlere filtreleme mekanizmaları denir. Parçacıkların tek bir fiber filtre yatağında havadan ayrılması mekanizması, diğer şeylerin yanı sıra, aşağıdaki faktörlere bağlıdır: elyaf çapı, parçacık çapı, hava akış hızı ve filtre tabakasının önündeki partikül dağılımı. Filtre üniteleri belirli bir toz kapasitesine sahiptir. Bu, filtrenin birim alanı başına filtrede tutulan toz kütlesidir ve buna filtre yükleme adı verilen bir durum eşlik eder. Bu nedenle, söz konusu sistemin düzenli bakımı ve hava temizleme filtrelerinin değiştirilmesi esastır.

havalandirma sistemleri

Havalandırma sistemleri için filtreler ne için kullanılır?

Hava filtreleri gerçekten de tüm havalandırma sisteminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, hava akışının hızı ve bireysel bileşenlerin doğru çalışması etkilenir ve biriken toz korunur. Hem besleme hem de egzoz havası sistemlerinde kullanılırlar. Bu, cihazları oda havasındaki toz, mikroorganizmalar ve mikroplar gibi kirlenmelerden korur ve bu da genellikle bireysel bileşenler için tehlike oluşturur. Her filtre için, partikül tutma için belirli bir alan mevcuttur, böylece ilgili havalandırma sistemine tam olarak eşleştirilir. Örneğin, sınıflandırmaya bağlı olarak, filtre eki büyük parçacıkları tutar ve bu nedenle sistemin hemen başında kullanılır. Bu, mikroskobik olarak küçük safsızlıkları bile çok etkili bir şekilde yakalar. Türüne bağlı olarak, her filtrenin bir son kullanma tarihi de vardır. Hava filtresi, işlevini yerine getirdiğinden ve tüm sistemin düzgün çalışmasını engellemediğinden emin olmak için düzenli olarak servis edilmeli ve değiştirilmelidir. Depolarda, otellerde, restoranlarda, endüstriyel tesislerde veya tıbbi tesislerde filtreler yasal düzenlemelere uygun olarak yılda bir kez kontrol edilmektedir.

Havalandırma filtrelerinin değiştirilmesi

Kir filtrelerde biriktiğinden, aşırı depolama mantar ve küf büyümesine bile neden olabilir. Herkesin bildiği gibi, bu refah ve sağlık için elverişli bir ortam değildir. Ayrıca, çok kirli bir hava filtresi, olması gerektiği kadar havanın içeri girmesine izin vermeyebilir. Sonuç olarak, odadaki uygun dolaşım önemli ölçüde engellenir. Bu nedenle düzenli bakım, yani klima ve havalandırma teknolojisi için filtrenin değiştirilmesi hakkında düşünmeye değer. Hizmet ömrü genellikle altı ay ile iki yıl arasındadır. Tek ailelik evlerde bile, havalandırma yılda en az bir kez kontrol edilmelidir. Bu çalışma deneyimli bakım teknisyenleri veya baca süpürme yardımı ile gerçekleştirilir. Bu vesileyle, mekanik havalandırmanın filtreleri de değiştirilmelidir. Şüphe durumunda, her zaman üreticinin tavsiyelerine uymalı veya yerçekimi havalandırma kurallarına uymalısınız. Çok yüksek derecede kirlenmeye sahip odalarda (garaj veya ev atölyesi), havalandırma profesyonellerin yardımıyla çok daha sık temizlenmelidir. Filtrelerin üreticisine bakın!

havalandirma filtreleri

Hava filtresinin temizlenmesi

Aşınmış bir hava filtresi gridir ve değiştirilmesi gerekir. Kural olarak, sökme işlemi büyük problemler olmadan mümkündür, bunları kesici uçtan çıkarmak veya reküperatörün ön panelini sökmek yeterlidir. Hava filtresini yıkamak özellikle iyi bir fikir değildir. Bununla birlikte, kir çok büyük değilse, tekrar takarak dikkatlice kurutabilirsiniz. Yılda bir kez, havalandırma profesyonelce korunmalıdır. Havalandırma kanallarının tipine bakılmaksızın, birkaç yılda bir kapsamlı temizlik yapılması önerilir. Filtrelerde biriken kir, mikroorganizmaların büyümesini teşvik eder. Ek olarak, çok kirli ince filtreler, sistemdeki hava akışını o kadar engeller ki, fanın arkasındaki hava kanalında birkaç derecelik bir sıcaklık artışı  olur. Yerçekimi havalandırması için, pencere ve kapı fanları düzenli olarak temizlenmelidir. Kışın bile, temiz hava sağlamak önemlidir. Örneğin, çok sıkı olan pencereler evde aşırı neme neden olabilir. Banyo ve mutfaktaki havalandırma ızgaraları elektrikli süpürge veya fırça ile temizlenebilir.

hava filtresi temizleme

Bir filtrenin düzgün çalışmamasının belirtileri nelerdir?

Binada hava sirkülasyonu ile ilgili sorunlar var mı? Her gün sisli pencereler, nem veya fan gürültüsü fark ediyor musunuz? Bu bir kusura işaret edebilir. Mekanik ve yerçekimi havalandırma filtreleri düzgün çalışmıyorsa, neden aşırı kirlenme olabilir veya olmayabilir. Ek olarak, söz konusu filtrelerin mevcut sistem için uygun olduğundan ve yanlış monte edilmediğinden emin olmalısınız. Her şeyden önce, bireysel sistem bileşenlerindeki sızıntılar ve mekanik hasarlar hariç tutulmalıdır.

Günceleme: 31/03/2023 15:34

Benzer Reklamlar