‘Mega grev’ Almanya’da seyahati sekteye uğrattı

Mega grev Almanyada seyahati sekteye ugratti
Mega grev Almanyada seyahati sekteye ugratti

Büyük bir grev, işçiler yüksek enflasyon karşısında ücret zammı talep ederken, Pazartesi günü Almanya’nın hava trafiğinin, demiryolu hizmetlerinin ve banliyö hatlarının büyük bir kısmını durma noktasına getirdi .

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinin çoğunda havaalanları, limanlar, demiryolları, otobüsler ve metro hatlarındaki işçiler, Verdi ve EVG sendikalarının 24 saatlik grev çağrısına kulak verdi.

Verdi patronu Frank Werneke kamu yayıncısı Phoenix’e “Etkisi olmayan bir emek mücadelesi dişsizdir” dedi.

Durağın birçok yolcuya ve tatilciye acı vereceğini kabul etti, ancak “haftalarca süren endüstriyel eylemdense bir ücret anlaşmasına varma ihtimaliyle bir günlük gerginlik daha iyidir”.

Berlin’in genellikle hareketli olan merkez tren istasyonu, ulusal demiryolunun ülke genelinde uzun mesafeli ve bölgesel bağlantıları iptal etmesinden sonra Pazartesi sabahı çoğunlukla sessizdi.

Ülkenin en büyük havalimanı olan Frankfurt ve Münih havalimanındaki geliş ve gidiş panolarında sıra sıra iptal edilen uçuşlar gösterildi.

Endüstriyel eylem büyük ölçüde duyurulduğu için, birçok yolcu diğer ulaşım modlarına geçti.

Berlin’de bir öğrenci olan 31 yaşındaki Simon, iptal edilen bölgesel tren yerine iki otobüs kullanmak zorunda kaldığı için 30 dakika daha fazla işe gidiş geliş süresi beklediğini söyledi.

Ancak “birçok insan daha iyi çalışma koşulları için seferber olduğu” için ” grevi ” meşru bulduğunu söyledi .

Ancak 73 yaşındaki emekli Gloria Bierwald, “grevin çok ileri gittiğini” söyledi.

“Grevcilerin istedikleri nispeten abartılı. İnsanların iş bulduklarında tatmin olmaları gerektiğini düşünüyorum.”

Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, tedarik açıklarını önlemek için Pazar günü eyaletlere kamyon teslimatları üzerindeki kısıtlamaları kaldırma talimatı verirken, havalimanlarından “yolda kalan yolcuların gidecekleri yere ulaşabilmeleri için” gece geç saatlerde kalkış ve inişlere izin vermelerini istedi.

Verdi, yaklaşık 2,5 milyon kamu sektörü çalışanını temsil ederken, EVG, demiryolları ve otobüs şirketlerinde 230.000 işçiyi temsil ediyor.

Nadir görülen ortak grev, yükselen enflasyonun etkisini köreltmek için bir ödeme paketi konusunda giderek huysuzlaşan bir anlaşmazlığın tırmanmasına işaret ediyor.

Çoğunluğu devlet ve kamu sektörü şirketleri olan işverenler şimdiye kadar talepleri reddettiler, bunun yerine bu yıl ve gelecek yıl olmak üzere 1.000 (1.100 $) ve 1.500 avroluk iki tek seferlik ödemeyle yüzde beşlik artış teklif ettiler.

Verdi aylık maaşlara yüzde 10,5 zam talep ederken, EVG temsil ettiği kişiler için yüzde 12 zam istiyor.

Devlete ait demiryolu şirketi Deutsche Bahn’ın (DB) insan kaynakları başkanı Martin Seiler, ülke çapındaki grevi “temelsiz ve gereksiz” olarak nitelendirdi ve sendikaları “derhal” müzakere masasına dönmeye çağırdı.

Yaklaşık 380.000 hava yolcusunun etkileneceğini tahmin eden Alman havaalanı derneği, grevin “akla gelebilecek ve haklı bir önlemin ötesine geçtiğini” söyledi.

İşverenler işçi temsilcilerini yalnızca enflasyonu besleyecek bir ücret-fiyat sarmalına katkıda bulunmakla suçlarken, sendikalar üyelerinden artan yaşam maliyetinin yükünü taşımalarının istendiğini söylüyor.

Diğer birçok ülkede olduğu gibi, Almanya’da da insanlar Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin gıda ve enerji maliyetlerini artırmasının ardından Şubat ayında yüzde 8,7’ye ulaşan yüksek enflasyonla mücadele ediyor.

Benzer grevler, enflasyonun inatla yüzde 10’un üzerinde kalması nedeniyle kamu ve özel sektör çalışanlarının endüstriyel eylemde bulunduğu İngiltere’de de gerçekleşti.

Almanya’nın “mega grevi”, yerel basının adlandırdığı şekliyle, son aylarda posta hizmetlerinden havaalanlarına ve yerel ulaşıma kadar çeşitli sektörlerdeki endüstriyel eylemleri takip ediyor.

Kamu sektörü çalışanları için üçüncü tur maaş müzakereleri Pazartesi günü başlayacaktı.

Mart ayının başlarında, Bremen, Berlin, Hamburg ve Hannover’deki havalimanları, güvenlik personelinin dışarı çıkması üzerine 350’den fazla uçuşu iptal etti. Frankfurt’ta otobüs ve metro çalışanları da greve gitti.

Ancak bazı sendikalar büyük ücret artışları elde etmeyi başardı.

Posta işçileri, Mart ayının başlarında aylık ortalama yüzde 11,5’lik artış elde etti ve Kasım ayında Almanya’nın en büyük sendikası olan IG Metall, temsil ettiği yaklaşık dört milyon çalışan için toplam yüzde 8,5’lik zam aldı.

 

Günceleme: 27/03/2023 18:42

Benzer Reklamlar