Kentiçi Raylı Sistem Kriterleri ve Mevzuatın Geliştirilmesi Mühendislik ÇalıştayıRaylı Toplu Taşım Dairesi Başkanlığı tarafından  ihalesi yapılan “Kentiçi Raylı Sistem Kriterleri ve Mevzuatın  Geliştirilmesi  Mühendislik ve Müşavirlik Sözleşmesi” işine  Optim  Obermeyer Proje Teknik Bilgi İşlem Merkezi A.Ş tarafından  25/09/2009 tarihinde başlanılmıştır.

Bu çerçevede; Raylı Toplu Taşım teknolojisine, yayınlanan ulusal ve uluslar arası standartlara ve mevzuata uyum sağlamak amacıyla;

  • “Hafif Raylı Sistem Kriterleri”nin gözden geçirilerek kapsamının tüm kentiçi raylı sistemler (cadde tramvayı, hafif raylı sistem, metro, monoray v.b.) için genişletilmesi
  •  Ulaşım Etüdü ve Toplu Taşım Fizibilite Etüdü Teknik Şartnamesinin güncelleştirilmesi,
  •  Kablolu insan taşıma sistemleri  (Teleferik, Telesiyej, teleski, Finiküler v.b) için tasarım ve güvenlik kriterlerinin belirlenmesi,
  •  Kentiçi raylı sistem projeleri ve kablolu insan taşıma sistemlerinin DLH tarafından incelenmesi ve onaylanmasına ilişkin esasları düzenlemeye yönelik yönetmelik taslağının hazırlanması, yönünde bir çalışma başlatılmıştır.

Söz konusu çalışma kapsamında hazırlanan taslak raporlar ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilerek görüşleri toplanmıştır.

İdaremiz koordinasyonunda ilgili tarafların katılımı ile hazırlanan raporların değerlendirileceği bir çalıştay 01.06.2010 tarihinde DLH Toplantı salonunda düzenlenmiş olup;  bu toplantı esnasında 4 ayrı alt grup oluşturulmasına karar verilmiştir.

Onay ve Sertifikasyon Çalıştayı ara toplantısı 10.06.2010 tarihinde saat 09.30’da DLH Genel Müdürlüğünün toplantı salonunda toplanmıştır.

  • Tasarım Kriterleri Çalıştayı ara toplantısı 10.06.2010 tarihinde saat 14.00’da DLH Genel Müdürlüğünün toplantı salonunda toplanmıştır.
  • Eğitim ve İnsan Kaynakları Çalıştayı ara toplantısı 11.06.2010 tarihinde saat 9.30’da DLH Genel Müdürlüğünün toplantı salonunda toplanmıştır.
  • Planlama+Fizibilite+Şartname Çalıştayı ara toplantısı 11.06.2010 tarihinde saat 14.00’da DLH Genel Müdürlüğünün toplantı salonunda toplanmıştır.

İlgili çalıştay alt grupları ile toplantılar devam etmekte olup; sonuçlarına göre raporlar revize edilecektir.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.