Samsun Raylı Sistemi İşletme İhalesi SonuçlandıSamsun Büyükşehir Belediyesi’nce açılan Hafif Raylı Sistem’in işletmesinin kiralanması ihalesini 595 bin TL + KDV kiralama bedeliyle SAMULAŞ aldı. Buna göre Raylı Sistem’i 3 yıl boyunca SAMULAŞ işletecek. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce bu yılın ekim ayında hizmete girmesi beklenen Hafif Raylı Sistem’in işletmesinin kiralanması ihalesini, bir süre önce Büyükşehir’e bağlı 4 şirket ile Özel Halk Otobüsleri Derneği’nin ortaklığında kurulan Samsun Ulaşım A.Ş (SAMULAŞ) kazandı.

595 bin TL+ KDV ödeyecek

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır’ın başkanlığında dün toplanan ihale komisyonu, 584 bin TL + KDV muayyen bedel ve kapalı teklif usulüyle ihaleyi gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 4 şirket ve Özel Halk Otobüsleri Derneği’nin ortaklığında kurulan SAMULAŞ dışında ihaleye katılan şirket olmadı. SAMULAŞ, 595 bin TL artı KDV kiralama bedeliyle ihaleyi kazandı.Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, ihaleyi alan SAMULAŞ’ın 3 yıl süreyle raylı sistemin bütün personel giderlerinin yanı sıra sistemin giderlerini, 16 trenin işletme ve yedek parça giderleri ile enerji bedellerini karşılayacağını söyledi. Hafif Raylı Sistem’in yolcu taşıma ücretlerini de SAMULAŞ’ın toplayacağını ifade eden Arlı, ayrıca belediyenin hattının bozulan yerlenin tamiratlarının yanı sıra trenlerin her türlü bakım ve onarımlarını da yapacağını söyledi.

Minibüsler dahil değil

SAMULAŞ’ın Büyükşehir’e bağlı 4 belediye şirketi ile Özel Halk Otobüsleri Derneği ortaklığında kurulduğu bilgisini de veren Sefer Arlı, minibüs hatlarıyla ilgili nasıl bir düzenleme yapılacağı konusunda ise, “Biz onlara ayrı bir şirket kurun, bu işletmeyi alan şirketle bir anlaşma yapın, ortaklık kurun’ önerisinde bulunduk. Herkesin yaptığı işin karşılığında havuz sisteminde toplanan paraların paylaşımı olsun diyoruz. Bu ihaleden sonra, onlarla daha net oturup konuşacağız. SAMULAŞ yetkilileri, minibüs ve halk otobüs şoförleri ile masaya oturup bir karar alınacak. Bu karar sonucuna göre harekete geçilecek” diye konuştu. İhaleyi alan şirketin, Büyükşehir Belediyesi’nce hatta uzatma yapması durumunda da kira oranın artacağını ifade eden Arlı, “Hat ilavesi bu üç yıl içinde yapılırsa, hangi oranda ilave yapıldığında bakılarak kirada bir artış söz konusu olacak. Örneğin belediye 2 kilometre hat uzattı ise kiralama bedeli de hemen 2/16 oranında artacak” bilgisini verdi.

Kaynak : http://ozenconsultant.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.