Adapazarı Tren Garı Projesi ihale edilip, seferler başlamadan taşınacak

Sakarya’da ulaşımda aksamalara neden olduğu gerekçesiyle Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne taşınması kararlaştırılan Adapazarı Tren Garı’nın taşınması tren seferleri başlamadan gerçekleştirilecek.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu, Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin yapım çalışmaları nedeniyle durdurulan tren seferleri başlamadan garın taşınacağını söyledi. Tren seferlerinin durdurulduğu süreçte projeyi hayata geçireceklerini kaydeden Toçoğlu; “Şu an hızlı tren çalışmalarından dolayı Adapazarı-İstanbul arasında çalışan tren seferleri durduruldu. Bu arada biz projenin ihale hazırlıklarını yapıyoruz. Projemizi ihale edeceğiz. Tren seferleri normale dönmeden bu projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Projede İstanbul -Adapazarı arasında çalışacak trenlerin bizim yeni yaptığımız otogara gelmesini arzu ediyoruz. İlçe otobüsleri ile şehirler arası çalışan otobüsleri burada toplayacağız. Tren seferlerini de buraya getirirsek ulaşımdaki sorunları ortadan kaldırmış olacağız.” dedi.

ŞEHİR HAFİF RAYLI SİSTEMLE TANIŞACAK

Garın taşınmasının ardından tren sefer sayılarının artırılmasını ve trenlerin biraz daha hızlandırılmasını ümit ettiklerini kaydeden Toçoğlu, otogara gelen yolcuları, hafif raylı sistemle mevcut demir yolu hattını kullanarak Adapazarı’na taşımak istediklerini vurguladı.

Taşınacak Adapazarı Tren Garı’nı ileride Sakarya’da yapmayı düşündükleri hafif raylı sistemin merkezi olarak planladıklarını ifade eden Toçoğlu, şunları söyledi: “Dağılımı buradan yapalım istiyoruz. Bunun kolları Yenikent, Erenler üzerinden Organize Sanayi Bölgesi gibi şehrin muhtelif yerlerine hafif raylı sistem düşünüyoruz. Adapazarı Tren Garı’nı merkez alarak dağılmayı planlıyoruz. Onla ilgili proje çalışmamız devam ediyor.”

Kaynak :

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.