Atıldurumdaki Malatya vagon fabrikasının yeni misafiri Çinlilerİncelemeler esnasında AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve İhsan Koca, Çin Halk Cumhuriyeti Demiryolu Başkanlığı Çin-Türkiye Demiryolu Projesi Çalışma Ekibi Başkanı He Aikuan ve CSR Firması Başkanı Zhang Zaizhang’a bilgiler verdi.

İncelemeler sonrası bir açıklamada bulunan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Fabrika 1989 yılında inşaatı durdurulmuş. Yeni bir yatırım sahası haline getirilmesi Malatyalıların arzu ettiği önemli konulardan bir tanesi. Bu konuda Ulaştırma Bakanımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yurt dışından gelecek yatırımcılar konusunda bize destek olmalarını istedik. Konuyla ilgili olarak Çin’den bir heyet Malatya’ya geldi. Yatırımcı firmamızın Malatya’ya yatırım yapmaları için gerekli bilgileri veriyoruz. Heyetimizin Malatya’da olması bizim için büyük önem taşıyor. İnşallah gezip, inceleyecekler ve programlarını yapacaklar. Daha sonra konuyla ilgili olarak yine bir araya geleceğiz” dedi.

Daha önceden fabrikada incelemelerde bulunan Polonya heyetiyle ilgili son durumu da değerlendiren Çalık, “Polonya heyeti Ankara’da bizi de ziyaret etti. O bireysel bir çalışmanın ürünüydü. Kardeş şehir projesi çerçevesinde burada da bir şey yapılabilir mi? Düşüncesiyle gelmişlerdi. Ama Çin heyetinin ziyaretini çok önemli görüyoruz. Ciddi bir yatırımcı olduğunu görüyoruz. Malatya olarak üzerimize düşeni yapacağız. İnşallah onlarda yatırımlarını burada yaparlar” diye konuştu.

Çin heyetinin gerekli çalışmaları yaptıktan sonra bir daha Malatya’ya gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Malatyam

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.