Büyükşehir metrolarında devir imzaları bu yıl atılacak!Metro yatırımlarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilmesine yönelik düzenlemenin ardından Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana büyükşehir belediyeleri, bakanlığa başvuruda bulundu

Dört belediyenin tamamlanmasını istediği metro hatlarının yaklaşık uzunluğu 165 kilometreye ulaşıyor.

İstanbul, Adana ve İzmir’in devir imzalarının 2012 yılında atılması bekleniyor. İstanbul’da yapımı öngörülen Bakırköy-Beylikdüzü Hattı ile İDO-İncirli-Kirazlı Hattı, İzmir’de yarım kalan Üçyol-Üçkuyular Metrosu ile Bornova-EVKA-3 metro hattı bulunuyor. Adana’nın kent içi trafiğinin ve ulaşım sorununun çözülmesi için de metronun biran önce tamamlanması gerekiyor.

Adana Metrosu Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek, üniversite’ye kadar olan kısım en kısa zamanda tamamlanacak. Ancak Adana metrosunun devri konusunda net bir tarih verilmiyor. Bakanlık, söz konusu metroların inşaatını tamamladıktan sonra ilgili büyükşehir belediyelerine işletmeleri için devredecek. Ancak belediyeler gelirlerinin yüzde 15’ini Hazine’ye aktaracak.

Ankara’da maliyet 3 milyar

44 kilometrelik 3 hattın yer aldığı Ankara’da ise metro devir anlaşmaları Haziran 2011’de imzalanmıştı. Bakanlık, 2014 yılında Ankara Batıkent-Sincan hattını devreye alacak. İstanbul ve İzmir’in devir imzalarının da 2012 yılında atılması bekleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, başkent metro inşaatlarının tamamlanmasına yönelik ihalede haziran ayında ön yeterlilik teklifleri alındı. Ön yeterliliği uygun görülen 12 adet isteklinin mali teklifleri önümüzdeki günlerde alınacak. 15 bin 360 km uzunluğundaki Kızılay-Çayyolu, 16 bin 590 km uzunluğundaki Batıkent-Sincan, 9 bin 220 km uzunluğundaki Tandoğan-Keçiören hattı 2014 yılının ilk çeyreğinde bitirilecek. 3 farklı güzergah bulunan Ankara Metrosu’nda yer tesliminden itibaren 2 yıl içerisinde hatlar hizmete girmeye başlayacak.

Fiziki ilerleme durumları birbirinden farklı olan güzergahlar arasında ilk olarak Batıkent-Sincan hattı devreye alınacak. Tüm metrolarda toplam olarak günde 3 milyon 564 bin yolcu taşınacak. Bu arada Ankara metrolarının güncellenmiş fiyatlarıyla 3 milyar 40 milyon lira maliyete mal olacağı bildirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, söz konusu metroların yarım kalmasının kentiçi ulaşımda büyük bir trafik sıkışıklığına yol açtığını belirterek, bu sıkışıklığın zaman ve para kaybına sebep olduğu gibi emisyonu da artırdığını kaydetti. Yetkili, Ankara için gerekli görülen toplam 3 milyar 40 milyon 290 bin TL proje bedelinin, Kalkınma Bakanlığı tarafından da uygun görüldüğünü söyledi.