Marmaray’ın raylarına ilk kaynak Kadıköy’deMarmaray Projesi’ndeki demir rayların kaynağı, Kadıköy’deki Marmaray Ayrılık Çeşme İstasyonu’nda yapıldı. Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Marmaray’da tüp geçit inşaatının tamamlanmasının ardından, rayların döşenmesi aşamasına geçildi.

Tayyip Erdoğan, Marmaray projesi ile ilgili şunları söyledi:

”Marmaray’ı denizin altına tüpler döşeyip, içine ray yerleştirmek olarak görmek, onu hafife almak olur. Ters yöne iki akıntının olduğu bir denizin altında bu işi gerçekleştiriyoruz. Yüzeyin 60 metre derinliğinde, dünyanın en derin batırma tüp tüneliyle bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Sadece bir raylı ulaşım sistemi kurmakla kalmıyoruz; adeta ince işçilikle bir sanat eseri inşa ediyoruz.

Burada şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu bir İstanbul projesi değildir. Marmaray, bir Türkiye projesidir. Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan, birleştiren, kıtalararası bir projedir. Marmaray bir dünya projesidir. Bu proje ne kadar İstanbul projesiyse, o kadar Van projesidir, Tekirdağ projesidir; Antalya, Yozgat, Erzurum, Kars projesidir. Hatta bu proje, Batı’da Londra’yı, Doğu’da Pekin’i çok yakından ilgilendiren bir projedir.

Marmaray’ın tamamlanmasıyla birlikte, sadece Anadolu ve Avrupa yakaları raylı sistemle birleşmeyecek. Bu projeyle, Pekin ile Londra arasında kesintisiz bir demiryolu hattı tesis edilmiş, ‘modern bir İpek Yolu’ inşa edilmiş olacak.”

Kaynak : http://www.anadoluyakasi.ne

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.