Putin: Devlet şirketleri inovasyona 50 milyar dolar yatıracakRusya Başbakanı Vladimir Putin devlet şirketlerinin gelecek yıl inovasyon ve teknoloji alanında 1,5 trilyon ruble (50 milyar dolar) yatırım yapacağını açıkladı.

Rusya’nın Leningrad bölgesinde tren vagonları üretim fabrikasında incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Vagonlardan birine ismini yazarak imzasını atan Putin, inovasyon ve ileri teknoloji alanında oluşturulan hükümet komisyonu toplantısına katıldı.

Devlet şirketlerinin inovasyon programlarında öncü rol oynaması gerektiğini ifade eden Rusya Başbakanı, “Önümüzdeki on yıl içinde Rusya endüstri üretiminde inovasyon hedefli üretimin payı yüzde 4,5-5 seviyesinden yüzde 25-30’lara çıkması gerekiyor. Araştırma ve geliştirme çalışmaları için ayrılan pay da 2020’ye kadar gayrı safi milli hasılanın yüzde 2,5-3 oranına kadar çıkarılacak. Maalesef şimdilerde yüzde 1,16” dedi.

Geleneksel olanın modernize edilmesi ve yenilerinin oluşturulmasının zorunlu olduğuna değinen Putin, inovasyon çalışmalarının proje bazında desteklenmesi gerektiğini, özellikle riskli olan alanlarda devlet şirketlerinin katalizör görevi üstlenmesi gerektiğini belirtti.

Enerji, bilişim teknolojileri, iletişim, biomedikal ve nükleer teknolojinin öncelikli beş sektörü olduğunu kaydeden Rusya Başbakanı, şirketlerin üst düzey yöneticilerinin ücretlerinin anahtar inovasyon çalışmalarında başarılı olmaları ile bağlantılı olmasını istedi.

Kaynak : Haber Aktüel

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.