DEMİRYOLU SEKTÖRÜNE 2023 YILINA KADAR 45 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK AKTARILACAK

Hükümetin demiryolu politikasına değinen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Ankara merkez olmak üzere yüksek hızlı tren hatları yaparak doğu-batı ve kuzey-güney akslarında çekirdek bir yüksek hızlı tren ağı oluşturmak, mevcut demiryollarını yenileyerek çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirmek, lojistik merkezler kurmak, üretim merkezlerini ve organize sanayi bölgelerini demiryolu ağına bağlamak, bölgesel ve küresel pazarı da dikkate alarak yerli bir demiryolu endüstrisi oluşturmak, yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde kent içi ulaşımda raylı sistem modelleri geliştirmek ve uygulamak. Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu yaparak Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolunu hayata geçirmek, böylece Asya-Avrupa demiryolu ulaşımın koridorunu daha etkin hale getirmek” ifadelerini kullandı.
Geliştirilmesi devlet politikası olarak ele alınan Türk demiryollarının 2023 yılı haritasının bakanlık tarafından çıkarıldığını belirten Karaman, önümüzdeki 11 yılda yaklaşık 45 milyar dolarlık bir kaynağın demiryolu sektörüne aktarılmasının karara bağlandığını kaydetti.

Kaynak : Zaman

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.