İzmir Üniversitesinden Yoldere Akademik Destekİzmir Üniversitesinden Yoldere Akademik Destek :İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından oluşturulan anket, son yıllarda artan demiryolu yatırımlarının Devlet Demiryolları’nın (TCDD) yol personeli üzerindeki etkilerini ölçecek. Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) 750 üyesiyle gerçekleştirilecek anketin sonuçları TCDD ile paylaşılacak.
İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş ve Yrd. Doç. Dr. Giray ve ve Yrd. Doç. Dr. Culha ile bir araya gelen YOLDER Başkanı Özden Polat, bu sektörde faaliyet gösteren dernekler arasında böylesi bir çalışmanın ilk kez gerçekleştirildiğini söyledi. Polat, “İzmir Üniversitesi ile bir ilke imza atmaktan gurur duyuyoruz. Bu tür çalışmalara devam etmek istiyoruz” dedi.
İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Deniz Giray ve Yrd. Doç. Dr. Duygu Güngör Culha tarafından geçerli ve güvenilir ölçekler kullanılarak oluşturulan 60 soruluk anket, İstanbul, Ankara, İzmir, Sivas, Malatya, Adana ve Afyon’daki bölge müdürlüklerine bağlı işyerlerinde görev yapan YOLDER üyesi Devlet Demiryolları çalışanına uygulanacak.
Anket, Türkiye’nin dört bir yanında hat bakım onarım memuru, yol kontrol memuru, geçit kontrol memuru, yol sürveyanı, yol bakım onarım şefi, tarım memuru, tarım şefi, köprü şefi, kaynak şefi, yol bakım onarım müdür yardımcısı, yol bakım onarım müdürü, mühendis, teknisyen, tekniker, yol kontrolörü ve yol servis müdür yardımcısı olarak görev yapan 750 YOLDER üyesi üzerinde uygulanacak. Anket, çalışanların iş memnuniyetlerini ve kuruma aidiyetlerini ölçecek
Son yıllarda demiryolu yatırımlarının çok büyük oranda arttığını belirten YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat, bu yatırımlar sonucunda yaşanan hızlı değişimde insan kaynakları yönetiminin yol personeline yaklaşımının nasıl karşılandığını görebilmek istediklerini dile getirdi. Polat, anket uygulama ihtiyacı doğuran nedenleri şöyle açıkladı:
“Hızlı değişim zamanlarında insan kaynakları yönetiminin hedefe ulaşmak için en az yatırımlar kadar önemli ve değerli olduğunu düşünüyoruz. Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği olarak hem üyelerimizin beklentilerini kuruma iletmek hem de kurumun yapmak istediklerini anlayıp üyelerimize aktarmak istiyoruz. Çıkan sonuçları çözüm önerileriyle birlikte her kademeyle paylaşacağız.”
Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, bir üniversite ile sektörde faaliyet gösteren dernek arasında ilk kez yapılan bu çalışmanın gelecekte bir akademik yayına dönüştürülmesinin planlandığını dile getirdi. “Üniversitelerin en önemli görevlerinden biri de içinde bulundukları toplumun ihtiyaçlarına akademik bakış açısı ile yaklaşmak ve sorunlarına çözüm önerileri üretmektir” diyen Yrd. Doç. Dr. Erciyeş, “Bu nedenle YOLDER ile yaptığımız bu çalışmanın hem demiryolu çalışanları hem de üniversitemizin gelecekte yapacağı akademik yayınlar için faydalı olacağı düşüncesindeyiz” dedi.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.