Metrobüse Özel Radyo Sistemi : Radyobüs

Metrobüsler arasında özel radyo sistemi, mobil Beyaz Masa ve 3 bin yeni otobüs bunlardan sadece birkaçı… İşte Başkan Topbaş`ın, ulaşım ve mobil hizmet stratejisi:


METROBÜSE ÖZEL RADYO SİSTEMİ:

 • İstanbulda ulaşım sistemini çözmek istiyoruz. En çok gelen talep bu. Biz metrobüsü değerlendirirken,300-400 bin yolcuyu geçmezdiyorduk. Şu anda yolcu sayısı 700 binleri geçti. Beylikdüzüyle yolcu sayısı 1 milyonu bulacak. Burada sefer aralıklarını daraltamıyorsunuz. 300 tane daha otobüs koyamıyorsunuz. Sistem kaldırmaz. Katar tarzında 5-6 vagon birden gelmesi lazım ki bir anda bin 500 kişi binsin ve insin. Çünkü, bir tanesine bineyim derken arkadakiler bekliyor. Sistem sıkıntılı. O yüzden yeni çalışmalar yaptırıyorum. Özellikle bu otobüslerin kendi aralarında radyo sistemiyle şoförler arasında iletişim kurulacak. Çiplerle metrobüsler merkezden takip edilecek, iki araç arasındaki mesafe, sefer aralıkları hepsi sistematiğe bağlanacak.

OTOBÜSTE İZDİHAM OLMAYACAK:

 • Rahat ve kaliteli ulaşım için İstanbulda en az 3 bin otobüsü trafiğe sokacağız. Hedefimiz, İstanbulda otobüs sayısını artırarak, sabah ve akşam en yoğun saatte bile otobüsün normal yolcu kapasitesini aşmaması. Normal sayı; oturan insan sayısının iki katı ayakta yolcu sayısı. Bu normal ve rahat otobüstür. İETT Genel Müdürüne,Buna göre otobüs sayınızı arttırın ve 2013 yılına kadar otobüsleri rahat hale getirin. 2 bin otobüs yetmedi, 3 bin otobüs, yetmedi 4 bin tane alındedim. Şu anda, 2 bin 800ü İETT olmak üzere yaklaşık 5 bine yakın otobüs var. Hedef 7 bin otobüs… Tabii yakıttaki ÖTVnin kaldırılmasını istiyoruz. Otobüslerin daha ucuz
  taşıma yapabilmesi için. Zam yapamıyorsunuz, maliyetler ortada. ÖTV
  nin kalkması daha iyi olur.

MOBİL MASA İLE ANINDA ÇÖZÜM:

 • İstanbullu gördüğü bir sorunu, olumsuzluğu navigasyon özelliği olan cep telefonlarından çekerek, görüntüyü Beyaz Masaya gönderecek. Programda,Alo 153 Beyaz Masadiye bir bölüm var. Harita karşınıza çıkacak. Haritada olduğunuz yerde algılamayı yapıp, başvurunuzu iletebiliyorsunuz. Bulunduğunuz yerde çöp, yol çökmesi gibi olumsuzlukların fotoğrafını çekip atıyorsunuz, anında size merkezden cevap geliyor. Yani vatandaş bu sistemle gördüğü bir sorunu, fotoğrafıyla merkeze gönderiyor. Merkezden, ilgili birimin ekipleri yönlendirilecek ve sorunun çözümü sağlanacak.
  Ardından da İstanbullu
  ya bilgi verilecek. Böylece otokontrol de sağlanmış olacak. Dünyada bu noktada teknolojiyi en iyi kullanan belediyeyiz.

VATANDAŞ GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ:

 • Bu sistemle herkesin kentte söz hakkı olacak. Çünkü şehir büyük bir yaşam alanı. Öyle bir yüzyılda yaşıyoruz ki, sadece şehirde ve ülkede değil dünyada bile tüm insanların kaderleri birbirine bağlı. İstanbullular da aynı durumda. Birinin yaptığı hatanın sonucunu, dünyanın başka ülkesindeki insanı bile etkileyebiliyor. Bu projeyle, vatandaş artık bizim gözümüz kulağımız olacak. Modern bir şehrin vatandaşlık anlayışı bu. Artık telefonla alo şeklinde değil, olumsuzluğun anında fotoğrafını çekip, belediyeye gönderiyorsunuz.

Kaynak : Haber Ortaksohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar