Savunma bakanlığı müsteşarından ipekböceği’ne tam not

Bursa sanayici ve işadamları derneği’nin (busiad) düzenlediği ‘savunma sanayi bursa buluşması’ için bursa’ya gelen savunma bakanlığı müsteşarı murad bayar, bursa büyükşehir belediyesi’nin öncülüğünde durmazlar makina tarafından üretilen ipekböceği tramvayını inceledi.
Bursa büyükşehir belediye başkanı recep altepe’nin de katılımıyla başkan danışmanı ve ipekböceği koordinatörü taha aydın’dan üretim hakkında bilgiler alan bayar, türk sanayisinin geldiği noktanın gurur verici olduğunu söyledi.

  • Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayını inceleyen Savunma Bakanlığı Müsteşarı Murad Bayar, Türk sanayisinin geldiği noktanın gurur verici olduğunu söyledi.

Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BUSİAD) düzenlediği ‘Savunma Sanayi Bursa Buluşması’ için Bursa’ya gelen Savunma Bakanlığı Müsteşarı Murad Bayar, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Durmazlar Makina tarafından üretilen İpekböceği tramvayını inceledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katılımıyla Başkan Danışmanı ve Yerli Tramvay Proje Koordinatörü Taha Aydın’dan üretim hakkında bilgiler alan Bayar, Türk sanayisinin geldiği noktanın gurur verici olduğunu söyledi. Bir parçanın işlenebileceğini ve kompetan yapılabileceğini fakat uluslararası standartlarda sertifikasyona sahip ürün çıkartmanın çok önemli bir mühendislik başarısı olduğunu söyleyen Bayar, “Bu açıdan ben, gördüklerimden son derece etkilendim. Burada yapılan çalışma, bir prototip ya da atölye çalışması değil uluslararası standartların gereklerine uygun, sertifikasyon almış bir çalışma. Bunun sonucunda ortaya çıkacak hafif raylı sistem, uluslararası standartlarda çıkmış nihai bir platform olacak. Bu, Türkiye için bir sanayi ürünüdür ve çok kıymetli bir çalışmadır” dedi.

Yatırımı özel sektörün kendi imkanlarıyla bu aşamaya getirmiş olmasının cesaret verici olduğunu kaydeden Bayar, “Temenni ederim ki bu ürün, Türkiye’deki projelerde hak ettiği yeri alır. Hatta yetmez, uluslararası rekabette ciddi yer tutar. Bunun başarılacağına inanıyorum. Otobüs üretiminde Avrupa’da bir numarayız. Otomobilde de ciddi üreticilerden biriyiz. Burada hem ürün hem de tasarım sahibi olarak, hafif raylı sistemlerde bir Türkiye markası çıkabilir” diye konuştu.

Kaynak : bursa.haber.pro

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.