Erdoğan Marmaray Projesi hakkında bilgiler verdiAK Parti İstanbul İl Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’ne katılan partililer, TT Arena’yı doldurdu. Erdoğan, Türk Telekom Arena Stadı’nda düzenlenen partisinin 4. İstanbul Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada Marmaray Projesine de değindi .
Başbakan Erdoğan Marmaray Projesi’ne de değinerek, proje kapsamında Asya ve Avrupa yakalarında 40 adet istasyon inşa ettiklerini, 76 kilometre uzunluğundaki hattın, 14 kilometresinin yer altında, bunun da bir bölümünün denizin altında inşa edildiğini, tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacağını, her 2 dakikada bir trenin bu hatlar üzerinde hareket edebileceğini, proje tamamlandığında Üsküdar-Sirkeci arasının 4 dakikada, Gebze-Halkalı arasının 105 dakikada alınabileceğini, şu anda şehir içi ulaşımda yüzde 8 paya sahip raylı sistemin oranının yüzde 28’e yükseleceğini anlattı.
İstanbul Boğazı Karayolu Boğaz Tüp Geçiş Projesi inşaatının devam ettiğini ve projenin tek tünelden çift kat, 2 gidiş – 2 geliş olarak yürütüldüğünü kaydeden Erdoğan, Halkalı-Kapıkule arasındaki yeni demiryolu inşaatının da devam ettiğini belirtti.
Erdoğan, ”Bu projenin yapılması ile batıda Kapıkule’den başlayan güzergah, doğu yönüne doğru mevcut İstanbul-Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars üzerinden Kars-Tiflis hattının yapılması ile Tiflis’e ve oradan da mevcut demiryolu ile Bakü’ye ulaşacak. Halkalı-Bulgaristan Hududu Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri işi 2009 yılında tamamlandı. İstanbul-Tekirdağ-Kırklareli ve Edirne arasında 230 kilometre uzunluğundaki hattın yapım ihalesinin önümüzde dönemde yapılmasını planlıyoruz” diye konuştu.

Kaynak : Sabah

Demiryolu Haber özetleri

Halkalı – Kapıkule yeni demiryolu inşaat çalışmaları Halkalı – Kapıkule yeni demiryolu inşaat çalışmaları :Bu projenin yapılması ile Batıda Kapıkuleden başlayan güzergah, doğu yönüne doğru mevcut İstanbu...

Hızlı Tren HaberleriBenzer Raylı Sistem Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.