Marmaray, iki yakayı birleştiriyorAsya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Marmaray çalışmalarında sona geliniyor. Şimdiye kadar gidiş ve dönüş olmak üzere 11 kilometre ray döşendi. Rayların montajından sonra test sürüşleri başlayacak. Öte yandan havalandırma sistemi, yangın alarmları, ışıklandırma, istasyonun kalıcı dekorasyonu ve ulaşım merdivenlerinin yapımına da hızla devam ediliyor.
Asrın projesi olarak görülen Marmaray’da ray döşeme çalışmaları hızla devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Ocak 2012’de başlattığı ray montajında sıra tüp tünellere geldi. Ayrılıkçeşme’den başlayan ray montajı tüp tünellere kadar uzandı. Bugüne kadar hem gidiş hem dönüş istikametlerinde 11 kilometre ray döşendi. Boğaz’ın iki yakasını raylarla buluşturma çalışmaları ise yaz sonunda tamamlanacak. Dünyanın en derin batırma tüp tünellerinin yer aldığı Marmaray projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. İlk etapta Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasının açılacağı hatta, ray döşeme çalışmaları tüp tünellere ulaştı. Başbakan Erdoğan’ın ilk ray montajını yaptığı Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasında bugüne kadar her iki istikamette 11 kilometre ray döşendi. 27 kilometre uzunluğundaki Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasında toplam 54 kilometre ray döşenecek. Günde 120-150 m ray montajının yapıldığı projede ayda 3-4 km ray montajı tamamlanıyor. Milimetrik hesaplarla döşenen ray montajının tamamlanmasının ardından test sürüşlerine başlanacak. Öte yandan tüp tünellerde bir yandan ray döşemesi devam ederken diğer yandan havalandırma sistemi, yangın alarmları, ışıklandırma, istasyonun kalıcı dekorasyonu ve ulaşım merdivenlerinin yapımı sürüyor.
Marmaray Projesi kapsamında, Asya ve Avrupa yakalarında toplam 40 adet istasyon olacak. Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacak hat üzerinde her 2 dakikada bir tren hareket edebilecek. Proje tamamlandığında, Üsküdar-Sirkeci arası sadece 4 dakikaya inecek, Söğütlüçeşme’den Yenikapı’ya 12 dakikada, Bostancı’dan Bakırköy’e 37 dakikada, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada ulaşılacak. Gündüzleri yolcu, geceleri ise yük trenlerinin geçeceği Marmaray, hizmete girdiğinde Kars’tan trene binen yolcu Avrupa ile entegre edilecek raylı sistemle, Almanya ya da Fransa’da inebilecek.
Rakamlarla Marmaray
Toplam Hat Uzunluğu: 76,3 km
Yüzeysel Metro Kesim Uzunluğu: 63 km
Yüzeysel İstasyon Sayısı 37 adet
Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş Kesimi Toplam Uzunluğu 13,6 km
Delme Tüp Tünel Uzunluğu: 9,8 km
Batırma Tüp Tünel Uzunluğu: 1,4 km
Aç-Kapa Tünel Uzunluğu 2,4 km
Yer altı İstasyon Sayısı 3 adet
İstasyon Boyu: (en az) 225 metre
Bir Yönde Taşınacak Yolcu Sayısı: (saatte tek yöne) 75 bin
Maksimum Hız: (saat) 100 km
Ticari Hız: (saat) 45 km
Tren Sefer Sayısı: 2-10 dakika
Araç Sayısı: 440 adet

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.