Tülomsaş İle Hyundai Rotem Şirketi Arasında Anlaşma

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ile Güney Koreli Hyundai Rotem Şirketi arasında 72 elektrikli lokomotif üretmek için anlaşma imzalandı.
TÜLOMSAŞ’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜLOMSAŞ’ın yüksek teknoloji yolculuğunda kaldıraç etkisi oluşturacak olan proje kapsamında elektrikli lokomotifler, TÜLOMSAŞ Tesisleri’nde üretilecek.
AC/AC tahrik sistemli, 5000 kilowatt cer gücünde çift kabinli yeni nesil ileri teknoloji ürünü lokomotifler, TCDD tarafından yük ve yolcu tren hizmetlerinde kullanılacak.
Yerli katkı kapsamında imalata yönelik hazırlık çalışmalarına bu yıl başlanacak ve çeşitli iklim şartlarında güvenilir performans sağlayacak şekilde tasarlanan 72 elektrikli lokomotifin üretimi 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Bu anlaşmayla lisans sahibi de olacak TÜLOMSAŞ, elektrikli lokomotiflerin ihracat amaçlı imalatıyla dünya pazarındaki etkinliğini artıracak.
İleri teknoloji ürünü lokomotiflerin üretime başlamasıyla TÜLOMSAŞ, teknolojik kazanımın yanında ekonomik anlamda Türkiye’ye ve Eskişehir’e önemli oranda katma değer sağlayacak.


Kaynak: AA


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar