TÜVASAŞ’ın taşınması konusunda ilk adım atıldıTCDD Genel Müdürlüğü, TÜVASAŞ için yeni yer tahsis edilmesi amacıyla, Sakarya Valiliği’ne resmi yazı yazdı. Valilik bu yazı üzerine harekete geçti.
Kapasite
TCDD Genel Müdürlüğü TÜVASAŞ’ın kapasitesini genişleteceği için, bulunduğu alanın yetersiz kalacağı ve bunun için de fabrikaya daha uygun bir yer tahsis edilmesini istedi.
Demiryolu
TÜVASAŞ ile birlikte, Eurotem’in de taşınacağı yeni yerin demiryolu güzergahında bir yer olması şartı da var. Bu durumda, Hyundai- Eurotem ve TÜVASAŞ’ın taşınması için daha önce görüş birliğine varılan Ferizli Organize Sanayi Bölgesi’nin tahsis edilmesi bekleniyor.
Ferizli
Bilindiği gibi, yapımı süren Adapazarı-Karasu Demiryolu Ferizli Organize Sanayi Bölgesi’nin yanından geçiyor. Bu nedenle de, TÜVASAŞ’ın taşınması için bu arazi uygun görülmüştü. Böylece TÜVASAŞ’ın taşınması konusunda ilk adım atılmış oldu.
Adapazarı merkezinde TÜVASAŞ ile Eurotem’in bulunduğu 350 dönümlük arazi fabrikanın Ferizli’ye taşınmasının ardından yeşil alan olarak kullanılmak üzere yerel yönetimlere bırakılacak.

Kaynak : sakaryayenigun.com.tr