Engelli Yolcular İçin İletişim Rehberi Hazırlandı

Engelli yolcuya iletişim rehberi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, ulaşım araçlarında görevli personelin engelli yolcularla sağlıklı iletişim kurmasına yönelik kılavuz kitap hazırladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) ve Ulaştırma Bakanları Avrupa Konferansı (ECMT) işbirliğiyle, hazırlanan ”Engelli Yolcuyla İletişim Rehberi”, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla toplu ulaşım hizmeti sunan kişi ve kuruluşlara ücretsiz dağıtılacak.
”Engelliye evindeki konforu sağlamamız gerekir”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ”Engelli Yolcuyla İletişim Rehberi” ile ilgili, yaptığı açıklamada, Engellileri tanımanın, doğru iletişim kurmak, duyarlılık ve bilgi gerektirdiğini belirterek, ”Unutmayalım ki, engelliler acınmayı değil, anlaşılmayı bekliyor” dedi.
Engelli yolcuya hizmet verecek ulaşım personelinin önyargılardan uzak hareket etmesi gerektiğine işaret eden Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:
”Personelimizin hangi engel grubundaki yolcuya nasıl davranması gerektiği, yolcu memnuniyeti açısından önem taşıyor. Engelli vatandaşlarımızın seyahat haklarını rahatça yerine getirebilmeleri personelimizin davranışlarıyla da yakından alakalı. Engelli kardeşlerimiz dışarıya çıkıp, seyahat ettiğine pişman olmamalı. Ona evindeki konforu sağlayabiliyor olmamız gerekir.”
”Temel referans olacak”
Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Genel Sekreteri Alain Flausch da söz konusu rehberin, ulaşım personelinin engelli yolcularla iletişimi açısından temel bir referans olduğunu söyledi. Flausch, ”Rehber, Türkiye’de de yolcu taşımacılığı yapan kurum personelinin engelli yolcuların ihtiyaçları hakkında bilgi ve bilinç düzeylerinin arttırılmasına yönelik büyük katkı sağlayacaktır” dedi.
”Engelli Yolcuyla İletişim Rehberi”nde, görme, işitme, zihinsel engeli, yüzünde yara izi olan, epilepsi hastası yolculara nasıl yardımcı olunacağı hakkında bilgiler yer alıyor.İlk yorum yapan olun

Yorumlar