Demiryolu İş Birliği Anlaşması kapsamında Çinliler Türkiyede 7 bin 18 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattı inşa edecek

Hükümet, 2023’e kadar 9 bin 978 km hızlı tren hattı inşa etmeyi hedefliyor. Böylece demiryolu ağı 12 yılda iki katına çıkacak ve Türkiye hızlı trende Avrupa’nın lideri olacak.
45 milyar dolarlık maliyeti bulunan projelerin 25-30 milyar dolarlık kısmı Çin’den sağlanacak. ‘Demiryolu İş Birliği Anlaşması’ gereği 7 bin 18 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattını Çinliler inşa edecek. Geriye kalan 2 bin 924 kilometrelik kısmını ise öz kaynaklar ve dış krediyle yapılacak.
İç Anadolu Bölgesi’nde dört şehirden hızlı tren geçecek. Bunların başında Ankara-Konya yüksek hızlı tren hattı gelirken, hatta seyahatler başladı.
Bunun arkasından 468 kilometrelik Ankara-Sivas hattında ise inşaat çalışmaları sürüyor. Ancak, hızlı tren Yerköy’e 30 kilometre kala Yozgat’a ayrılarak şehir merkezine gelecek, daha sonra Sivas’a devam edecek. Ankara ya da İstanbul’dan gelecek hızlı trenler de Yerköy üzerinden Kayseri’ye gidecek.
Böylece hızlı trenle Ankara-Yozgat 1,5 saat, Ankara-Kayseri arası ise 2 saat 30 dakika olacak.
Demiryolu projeleri ve lojistik köyleri tamamlandığında 2023 yılında yolcu taşımacılığında pazar payının yüzde 15’e, yük taşımacılığında yüzde 20’ye ulaşması planlanıyor.

Kaynak : Dünya

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Çar 13

İhale İlanı : Akü Satın Alınacaktır

Kasım 13 @ 11:00 - 12:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar