DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI ÖZEL SEKTÖRE AÇILIYOREkonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ”Demiryolları devletin kendi malı olmak üzere, demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Gelin kendi firmanızı kurun, daha ucuza taşıyın. Alın size imkan” dedi.
Lojistikle ilgili de çok önemli çalışmalar yaptıklarına belirten Çağlayan, “2023’e kadar 10 bin kilometre yeni demiryolunun inşasını yapacağız, mevcut demiryollarını elden geçireceğiz ve sadece bunun için 110 milyar dolar para harcanacak. Enerji için 130 milyar dolar yatırım yapacak Türkiye. Bunları yaparken Türkiye, dünyanın en büyük 10 limanından ikisini yapacak ve buraları bir aktarma merkezi haline getireceğiz” diye konuştu. “Sizlerin yapacağı ticaretteki lojistik maliyetlerini azaltacağız. Sayın Ulaştırma Bakanımızla mutabakat sağladık. Kendisiyle el sıkıştık, anlaştık” diyen Bakan Çağlayan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Kendisinden ricada bulundum. ‘Firmalarımız, navlun ücretlerinden haklı olarak fazlasıyla şikayetçi. Gelin bu noktada yurt içinde taşımacılığa TCDD olarak özel bir fiyat yapın ve bu fiyatla biz, demiryolu taşımacılığını hiç olmazsa firmalarımızın rekabet gücünü yükseltecek bir sitem içine getirelim. Sayın bakanımızla sözlü mutabakat sağladık. Şimdi müsteşarlarımız bir iki gün içinde bir araya gelecekler ve TCDD, sayın bakanın talimatıyla böyle bir kolaylığı sizlere getirecek. Önemli bir çalışmayı daha gerçekleştiriyoruz. Demiryolları devletin kendi malı olmak üzere, demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Gelin kendi firmanızı kurun, daha ucuza taşıyın. Alın size imkan. Teşvik Sistemi’ne de bununla ilgili önemli bir ayrıntı daha koyduk. Demiryolu ve denizyolu yük ve yolcu taşımacılığı yapan yatırımlara da 5. bölge desteği veriyoruz.”
Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada ticaret müşavirlerinin Bakan Çağlayan’ın katkılarıyla zihniyet değişikliğine gittiğini belirterek, bu zihniyet değişikliğinden işadamlarının memnun olduğunu söyledi. DEİK’in görev alanının sadece ihracat olmadığını, dış yatırımlar, yatırım çekmek, bankacılık ve hizmet ihracatının da DEİK’in görev alanına girdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, yapılanan Ekonomi Bakanlığı’nın görev alanının aynı zamanda DEİK’in de ilgi alanına girdiğini kaydetti.
Kurucu 38 kuruluşuyla DEİK’in Türkiye demek olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “DEİK bir taraftan büyükleri kapsarken diğer taraftan Anadolu’daki küçük kuruluşları da bünyesine katıyor. 2023 hedefine ulaşmak için DEİK olarak üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. Bu konuda ticaret müşavirleriyle birlikte hareket ediyoruz. Bu işbirliğini daha da artırabilirsek 2023’ten önce hedeflerimize ulaşabiliriz” şeklinde konuştu.
Türk diasporasının kurulmasının Türkiye’nin yurt dışındaki etkinliği açısından son derece önemli olduğuna ve sözde soykırım tasarısı döneminde Fransa’da oluşturulan diasporanın faydasının çok net görüldüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bakanımızdan ziyaret ettiği ülkelerdeki, ticaret müşavirlerimizden de görev yaptıkları ülkelerdeki Türk işadamlarını Türk diasporasına üye olmaya davet etmelerini rica ediyorum. Sayımızı artırmamız lazım. Bakanlık sahip çıkıyor ama bunu kurumsal bir çatı altında yapmalıyız. DEİK olarak bu çatı olmaya hazırız. Bu konuda biz başarılı olursak Türkiye başarılı olur.”
Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmak isteyen Türkiye için ABD ile ticaretin olmazsa olmaz olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, yöresel ürünlerin markalaşması konusuna önem verilmesi gerektiğini, Denizlili Hacı Şerif Şekerlemecisi’nin küçük bir dükkandan markalaşarak 11 ülkeye ürün satmasının bunun en güzel örnek olduğunu söyledi.
TOBB olarak gümrük kapılarının modernizasyonunu yaparak ekonomiye katkı sağladıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ”Dış ticaretimizin yüzde 40’tan fazlasını kara gümrük kapılarıyla yapıyoruz. Bekleme süresi yarı yarıya indi. Bekleme süresinin yarı yarıya inmesinin bir yılda Türk özel sektörüne faydası 410 milyon dolar. TOBB işte bunu yapar. Bu kapılara yapmış olduğumuz yatırım 286 milyon lira, özel sektörün karı 410 milyon dolar, devletin karı da bu işten 150 milyon lira. Bu ülkeye yapılan önemli bir hizmet” diye konuştu.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.